اگر راجع به اینکه عشق تان به قهوه را با روحیه کارفرمایی خود ترکیب نمایید تا بحال فکر کرده اید، همین الان بهترین زمان برای راه اندازی کافی شاپ شما است. اما پیش از راه اندازی کافی شاپ خود، رستوپرو شما را به رعایت ۱۳ مرحله ای که باید قبل از شروع کار مورد توجه قرار دهید توصیه می نماید و کارشناسان رستوپرو می توانند در هر مرحله از انجام کار به عنوان مشاور، ناظر یا مجری در کنار کارفرمایان محترم بوده و بهترین و ارزان ترین مسیر را به آنها پیشنهاد دهند. بدون یک مشاور قوی سرمایه خود را بخطر نیاندازید و با مشورت کارشناسان خبره گام های خود را در مسیر راه اندازی یک کافی شاپ مستحکم و حساب شده بردارید.

 • یک برنامه کسب و کار قوی بنویسید

این مدرک دقیقا نشان می دهد که کسب و کار شما چیست، چگونه به سوددهی میرسد، پایگاه مشتریان شما را معین می  کند، رقبا را تحلیل و بررسی می کند، برای رشد برنامه ریزی کرده و در کل به شما کمک می کند تا به اهدافتان دست یابید. بهتر است قبل از نوشتن یک بیزنس پلن طولانی یک خلاصه تک صفحه ای یا Lean Planning از آن بنویسید. اینکار به شما کمک می کند تا خیلی سریع ایده کسب و کار خود را ارزیابی کنید و ببینید که بازار شما کیست و چگونه می توان به آن دسترسی پیدا کرد و چطور می تواند خود را از رقبا متفاوت کنید. تهیه بیزنس پلن اولین اقدام برای راه اندازی کافی شاپ بحساب می آید.

 • برای پیدا کردن ساختمان و مکان مناسب وقت کافی بگذارید

برای موفق شدن شما احتیاج دارید که مکان مناسبی برای راه اندازی کافی شاپ خود پیدا کنید. شما احتمالاً می خواهید جایی پیدا کنید که در موقعیت مرکزی باشد، جایی که افراد قبلاً هم آنجا جمع می شدند. اما این جای رویایی یک شبه بدست نمی آید. برای پیدا کردن یک جای عالی شما باید شهر به شهر، محله به محله و کوچه به کوچه را بگردید و حتی ترافیک عابرین پیاده اماکن موجود و مناسب را حساب کنید. بهتر است برای شروع حتی از یک مکان که قبلاً کافی شاپ بوده است استفاده کنید. البته قبل از هر چیز تحقیق را فراموش نکنید چراکه ممکن است کافی شاپ قبلی به دلیل عدم تحقیق مناسب و نداشتن ترافیک لازم بسته شده باشد.

 • نقشه کافی شاپ خود را تهیه کنید

وجود یک نقشه یا Floor Plan قوی برای راه اندازی کافی شاپ ضروری است. شما به فضا برای صف بستن مشتریان، دسترسی سریع کارکنان به وسایل و ابزار مورد نیازشان برای آماده کردن قهوه و فضای نشیمن راحت احتیاح دارید. خودتان را جای کارکنان و مشتریان گذاشته و تصور کنید که چه محیطی برای شما ایده آل بود، سپس تمام ایده ها را روی کاغذ بیاورید.

 • یک حسابدار استخدام کنید

دفاتر خود را برای حسابرسی به یک حسابدار بسپارید. جدای از اینکه وقت ارزشمند شما بجای حساب و کتاب به رشد کسب و کار اختصاص می یابد، افراد متخصص برای شما کار خواهند کرد. در واقع حسابدار شما در حقیقت مشاور کسب و کار کوچک شما است لذا مطمئن شوید که فردی را پیدا می کنید که به شما اعتقاد دارد و می تواند به شما در رسیدن به اهداف تجاری تان کمک کند.

 • جذب سرمایه لازم برای راه اندازی کافی شاپ

ابتدا با دوستان و خانواده تان برای سرمایه گذاری جهت راه اندازی کافی شاپ تان صحبت کنید. فراموش نکنید بیزنس پلن خودتان را به آنها نشان بدهید و از آنها بخواهید در کسب و کار شما سرمایه گذاری کنند.

 • برای هزینه های خودتان پول پس انداز کنید

جدای از هزینه های راه اندازی کافی شاپ، فراموش نکنید که تمام وقت و انرژی شما به کسب و کار جدیدتان اختصاص خواهد یافت و آنهم کسب و کاری که تا حدود شش ماه به سوددهی نخواهد رسید حتی اگر برای شما بلافاصله درآمد ایجاد کند. لذا برای آینده برنامه ریزی کنید و مقدار کافی پول برای پوشش هزینه های شخصی حداقل برای شش ماه کنار بگذارید. اگر در سرمایه گذاری تنها نیستید، ببینید که آیا ممکن است کنار راه اندازی کافی شاپ شغل جانبی دیگری داشته باشید.

بیشتر...  سریع باش و ارزان ولی خوشمزه بمان |نگاهی به تجهیزات فست فود|

حتماً مفهموم جریان وجود نقد و نقدینگی را درک کنید و به یاد داشته باشید که نیمی از کسب و کارهایی که موفق نمی شوند موقع وررشکستگی سودده بوده اند ولی از نظر نقدینگی مثبت نبوده اند.

 • همه چیز را از دور و اطراف بخرید

لیستی از تمام چیزهایی که احتیاج دارید تهیه کرده و قیمت ها را مقایسه کنید. قبل از اینکه اقدام به خرید مایحتاج لازم برای راه اندازی کافی شاپ  خود کنید، حداقل دو استعلام قیمت از هر آیتم بگیرید تا پول تان را از ابتدا از دست ندهید.

 • دیده شوید

داشتن یک موقعیت عالی و قهوه خوب برای جلب مشتریان کافی نیست. برای دیده شدن شما باید یک شبکه ایجاد کنید و ارتباطات تان را با منطقه حفظ کرده تا مشتریان بیشتری جذب کنید مثلاً با یک خیریه محلی پارتنر شوید.

 • قبل از بازگشایی بازاریابی را شروع کنید.

اگر روز افتتاحیه شما بازاریابی را شروع کنید، از قبل عقب هستید. در روز بازگشایی و قبل از راه اندازی کافی شاپ، شما افراد هیجان زده می خواهید که وارد کافی شاپ شما شوند. بهتر است چند ماه قبل از افتتاح بازاریابی را شروع کنید.

راههای بازاریابی کافی شاپ:

 • توزیع قهوه رایگان با فلایری که روی آن تاریخ افتتاحیه شما درج شده باشد به کسب و کارهای محله
 • حضور در فضای مجازی که تبلیغاتی رایگان است.
 • در تعداد محدودی رویداد محلی قبل از بازگشایی اشانتیون از قهوه تان توزیع کنید
 • یک کمپین ایمیلی مستقیم و کوچک راه بیاندازید و کوپن هایی را برای همسایه هایتان ارسال کنید.
 • با همه تماس بگیرید و در خصوص افتتاح مغازه تان اطلاع رسانی کنید.
 • فقط روی فضای دورن ساختمان تان تمرکز نکنید

البته شما در خصوص تمام جزئیات مغازه تان استرس دارید، از تابلوهایی که می خواهید روی دیوار آویزان کنید تا دستگاه های پوز که استفاده خواهید کرد، اما از بیرون مغازه تان غافل نشوید.

به چشم انداز، تابلو سردر و ظاهر بیرونی توجه کنید چراکه افراد اول آنها را می بینند. بعضی افراد بر اساس احساس اولیه خود از ساختمان تصمیم می گیرند که وارد شوند یا خیر. پس به این موضوع هنگام راه اندازی کافی شاپ خود توجه کنید.

بیشتر...  علائم یک رستوران بد

هر کار کوچکی که بتواند توجه افراد را به خود از بیرون به کافی شاپ شما جلب کند (حتی قبل از افتتاحیه) می تواند به عنوان ابزاری برای بازاریابی بحساب آید.

 • مثبت رفتار کنید

مثل هر کسب و کاری، شما هم برای توسعه کسب و کارتان با چالش هایی روبرو خواهید شد لذا موقعی که همه چیز وفق مراد شما نیست باید رفتار مثبت از خود نشان بدهید.

 • به کندی استخدام کنید

شما برای کارها نیاز به کمک دارید اما خیلی سریع افراد زیادی را استخدام نکنید. ابتدا از دوستان یا همسایگان که برای کمک کردن داوطلب هستند برای چند هفته اول از زمان  راه اندازی کافی شاپ خود استفاده کنید و بعد به آهستگی پرسنل را استخدام کنید. استخدام افراد مورد اطمینان کار سختی است. اینکه یک نفر چقدر خوب در مصاحبه حاضر شود مهم نیست بلکه او باید بخوبی در کار خود را نشان دهد. از اینکه بگذارید افرادی که به کسب و کار شما صدمه می زنند بروند اصلاً نگران نباشید.

 • متوقع باشید

اینکه برای پرسنل خود، گردش کاری و فضای کار استانداردهای بالا در نظر بگیرید بسیار خوب است. البته این به معنی میکرو مدیریت (زیر ذره بین گذاشتن) پرسنل نیست.

راه اندازی یک کافی شاپ به مقداری علم، کمی ریاضی، مقدار کمی هنر و تا اندازه ای عشق و علاقه احتیاج دارد و لازم است که همگی این مواد با هم مخلوط شوند.

در ادامه ما شما را با ۳۰ مرحله از مراحل راه اندازی کافی شاپ آشنا می کنیم:

 1. مشخص کنید که آیا صاحب کافی شاپ بودن برای شما مناسب است یا خیر
 2. حساب و کتاب های شخصی تان را مرتب کنید
 3. تا آنجا که می توانید درباره قهوه یاد بگیرید
 4. درباره بوددهنده های قهوه یا Coffee Roaster در محل یا منطقه تان تحقیق کنید
 5. برنامه کسب و کار یا بیزنس پلن کافه خود را بنویسید
 6. کانسپت کسب و کار کافه خود را معین کنید
 7. منوی کافی شاپ خود را مشخص کنید
 8. لوکیشن های مختلف را برای بازگشایی کافی شاپ یا استند درایو ترو Drive-Thru خود بررسی کنید
 9. به بازار موجود و رقبا نگاهی بیاندازید
 10. قوانین و مقررات شهر خود را در نظر بگیرید
 11. آپشن های ماشین آلات کافه خود را بررسی کنید
 12. هزینه های اولیه راه اندازی را مشخص کنید
 13. نقطه سربه سر خود را معین نمایید
 14. مشخص کنید چقدر احتیاج دارید قرض یا وام بگیرید
 15. ساختار کسب و کارتان را تاسیس کنید (ثبت علامت و …)
 16. برای لاین محصولات اضافی مانند شیرینی و کیک فروشنده ها و تامین کنندگان را بررسی کنید
 17. قوانین بهداشت را مشخص و بررسی نمائید
 18. بودجه خود را بازنگری نموده و هزینه های خود را تنظیم کنید
 19. بیزنس پلن کافی شاپ تان را تکمیل کنید
 20. یک سیستم نقطه فروش یا POS قابل اتکا انتخاب کنید
 21. یک حساب بانکی تجاری افتتاح کنید
 22. برندینگ کافی شاپ خود را تعریف کنید
 23. وب سایت کسب و کار کافه خود را بسازید
 24. یک دوره باریستا ببینید (یا دنبال باریستا برای استخدام بگردید)
 25. درک عمیقی از USP (Unique Sales Proposition) خود داشته باشید
 26. قیمت گذاری محصولات خود را انجام بدهید
 27. یک تایم لاین یا برنامه زمانی مشخص کنید و به آن وفادار باشید
 28. یک سیستم حسابداری تهیه کنید
 29. تجارت خود را بیمه کنید
 30. همه چیز را برای داشتن یک کسب و کار کافی شاپ عالی کنار هم بگذارید.
بیشتر...  چگونه رستوران ها از برنامه های وفادارسازی برای تقویت کسب و کار خود استفاده می کنند
بدون دیدگاه

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.