کافی شاپ چیست؟ | نگاهی به تاریخچه کافی شاپ یا قهوه خانه

کافی شاپ چیستامروزه ایده قهوه خانه شما را به یاد یک جای دنج  با مبل هایی برای لم دادن که قهوه های خوشمزه و اسپرسو سرو می کند و شما در آن قهوه خود را جرعه جرعه مزمزه کرده و می نوشید می اندازد. تاریخچه قهوه خانه به صدها سال پیش باز می گردد و قطعاً در طی سال ها تغییراتی کرده است. در ادامه این مطلب ما خواهیم دانست کافی شاپ چیست و تاریخچه قهوه خانه چه می باشد. شما هم چنین می توانید با مراحل راه اندازی کافی شاپ و تجهیزات کافی شاپ در این سایت آشا شوید.

 

اولین قهوه خانه در ترکیه باز شد | کافی شاپ چیست ؟

کافی شاپ چیستاولین مکان عمومی برای سرو قهوه به سال ۱۴۷۵ باز می گردد. کیوا هان اسم اولین کافی شاپ بود. این قهوه خانه در شهر کنستانتینوپل یا همان استانبول امروزی واقع شده بود. قهوه های ترک خیلی قوی، سیاه و فیلتر نشده بود. اهمیت قهوه در ترکیه آنقدر بالا بود که از نظر قانونی زن ها می توانستند در صورتیکه شوهرشان توانایی تامین قهوه کافی برای آنها را نداشته باشد، از وی طلاق بگیرند.

البته برخی از اسناد نشان می دهد د اواخر سالهای ۱۴۰۰ برای اولین بار در مکه و سپس در سال های ۱۵۲۹ در وین جایی که برای اولین بار شیرین کننده ها به قهوه اضافه شدند و سپس در سال ۱۵۳۴ در دمشق و در سال ۱۵۵۵ در کنستانتینوپل اولین کافی شاپ ها افتتاح شدند.

حالا که راجع به قهوه خانه صحبت کردیم بد نیست نگاهی به تاریخچه خود قهوه نیز بیاندازیم. قهوه در اوایل قرن نهم در آفریقا کشت شد اما تا قرن هفدهم به اروپا نرسید. پس از باز شدن اولین کافی قهوه خانه در سال ۱۶۵۲ توسط Pasqua Rosee در لندن که خادم یک تاجر ترک بود، در قرن هجدم پادشاه می خواست کافی شاپ را در این شهر ممنوع کند تا مردم آنجا در مورد مسائل سیاسی صحبت نکنند. امام ها نیز در مکه به همین دلیل بین سال های ۱۵۱۲ تا ۱۵۲۴ کافی شاپ ها را حرام اعلام کردند. در ادامه این مطلب ما خواهیم دانست کافی شاپ چیست و تاریخچه قهوه خانه بطور دقیق تر چه می باشد. در ادامه ما شما را با مفهوم کافی شاپ چیست بیشتر آشنا می کنیم.

بیشتر...  تجهیزات کترینگ چیست؟ | لیست تجهیزات کیترینگ یا آشپزخانه صنعتی

تاریخچه کافی شاپدر سال ۱۵۲۹ اروپایی با اضافه کردن کرم به قهوه (کافه کرم) و مواد شیرین کننده مانند شکر آنرا متحول کردند. در وین بعد از اینکه ارتش ترکیه به وین تجاوز کرد تعدادی کیسه قهوه هنگام فرار از خود بجا گذاشت. در آن زمان شخصی بنام Franz Georg Kolschitzky قهوه ها را به عنوان غنیمت جنگی برای باز کردن اولین قهوه خانه استفاده نمود. وی همچنین ایده فیلتر کردن قهوه و اضافه کردن شیر به آن را برای اولین بار پیاده کرد.

برای اولین بار قهوه از طریق مدیترانه و همسایه های عثمانی و مراکشی که ملکه الیزابت اول با آنها روابط دیپلماتیک دوستانه ای برقرار کرده بود همراه با چای و شکلات از آسیا و آفریقا ترانزیت شد. واژه Tips یا انعام از قهوه خانه های لندن بوجود آمده است. جائیکه روی کانتر، شیشه ای قرار می دادند که روی آن نوشته بود برای اطمینان از سرویس سریع.

تاریخچه کافی شاپانگلیس ها به کافی شاپ ها در ابتدا penny universities می گفتند. جالب است بدانید که Edward Lloyd از یک کافه شاپ کوچک در سال ۱۶۶۸ شروع کرد و کمپانی بیمه Lloyd’s لندن که در حال حاضر در حال فعالیت می باشد در ادامه فعالیت های ادوارد لوید تاسیس شده است. در سال ۱۶۶۳ بیش از ۸۳ کافی شاپ در لندن بود و در سالهای ۱۷۰۰ میلادی تعداد کافی شاپ های در لندن به ۵۵۱ عدد می رسید. لازم است که بدانید زن ها اجازه حضور در کافی شاپ را به عنوان یک مشتری نداشتند مگر آنکه صاحب آنجا بوده یا برای آن کار می کردند.

جالب است بدانید در لندن Jonathan’s coffee اولین مکان برای تبادل بورس بود و در نیویورک Tontine Coffee اولین مکان تبادل بورس بحساب می آمد. در ادامه این مطلب ما خواهیم دانست کافی شاپ چیست و تاریخچه قهوه خانه بطور دقیق تر چه می باشد.

بعد از اتریش، اولین کافی شاپ ها به ترتیب در سالهای ۱۶۵۴، ۱۶۷۲ و ۱۶۷۳ در ایتالیا، پاریس و آلمان برای اولین بار افتتاح شدند. با ما همراه باشید تا با پاسخ سوال کافی شاپ چیست بیشتر آشنا شوید.

اسپرسو وارد می شود…

تاریخچه کافی شاپتا سال ۱۹۶۴ و استفاده دستگاه اسپرسو توسط Coffee Gaggia در قهوه خانه های فقط قهوه عادی سرو می شد. عصر مدرن قهوه خانه با این اختراع در ایتالیا متولد شد. البته پتنت ماشین اسپرسو که با بخار و آب قهوه فیلتر شده درست می کرد توسط فردی بنام Luigi Bezzera در ایتالیا ثبت شد. در سال ۱۹۰۵ کمپانی Pavoni این پتنت یا اختراع را خرید و شروع به تولید صنعتی دستگاه های اسپرسو کرد که برای املین بار در سال ۱۹۲۷ وارد خاک آمریکا شد. اسپرسو به معنای سریع در ایتالیایی به این خاطر برای نامگذاری این دستگاه انتخاب شد که تنها در ۴ دقیقه و ۲۰ ثانیه و بسیار سریعتر از متدهای دیگر، قهوه را آماده می کرد.

بیشتر...  اهمیت طراحی دکوراسیون رستوران

کافی شاپ های مدرن مانند Tim Hortons کانادا بخاطر قهوه عالی شان معروف هستند ولی در اصل کافه رستورانی هستند که غذاهای زیادی هم سرو می کنند. در ادامه این مطلب ما خواهیم دانست کافی شاپ چیست و تاریخچه قهوه خانه بطور دقیق تر چه می باشد.

استارباکس، یک سمبل و برند در صنعت قهوه

کافی شاپامروزه وقتی ما راجع به کافی شاپ فکر می کنیم ناخودآگاه به یاد استارباکس می افتیم. اولین شعبه Starbucks در سال ۱۹۷۱ در سیاتل آمریکا افتتاح شد و اکنون این برند زنجیره ای بیش از ۸۰۰۰ شعبه دارد.  استارباکس در ابتدا به عنوان یک تفت دهنده و خرده فروش دانه های قهوه و سپس فروش چای، ادویه و دستگاه های قهوه ساز فعالیت میکرد. Howard Schultz که کار خود را به عنوان یکی از مدیران این برند شروع کرده بود، در سفری به ایتالیا با دیدن یک کافی شاپ این ایده به ذهنش رسید تا کسب و کار استارباکس را با تهیه و فروش قهوه توسعه دهد اما با مخالفت مالکان وقت این برند در ابتدا و نهایتاً با موافقت آنها مواجه شد.

شولتز تصمیم گرفت که ایده خود را با افتتاح یک کافی شاپ به نام Il Giornale coffee با بیرون آمدن از استارباکس دنبال کند. در آوریل ۱۹۸۷ با تصمیم مالکین استارباکس به فروش برند و خریداری آن توسط شولتز رویای وی به واقعیت تبدیل شد.

کافی شاپحال که با مفهوم قهوه خانه آشنا شدیم و بهتر درک کردیم که کافی شاپ چیست  می توانیم برای راه اندازی کافی شاپ خود اقدام کنیم. کافی شاپ ها هم اکنون مکانی برای اجتماعی شدن و صحبت کردن با دوستان، همکاران و اعضای خانواده می باشد. اگر شما فردی اجتماعی هستید و از گپ زدن با دوستان و درست کردن محیطی برای این فعالیت احساس خوبی خواهید داشت می توانید به شروع یک کسب و کار موفق برای خودتان امیدوار باشید.

منبع شماره ۱
منبع شماره ۲
منبع شماره ۳
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت