کترینگ یا رستوران؟ مسئله این است |مقایسه هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ|

یکی از مباحث داغ و امروزی عرصه تامین و توزیع مواد غذایی مقایسه هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ بوده و این مشاغل طی سال‌های اخیر توجه عده کثیری از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده‌اند.

البته مفهوم رستوران و رستوران‌داری،‌ قدمت بیشتری نسبت به مقوله نوپای کترینگ داشته و از طرفی، گرچه ماهیت این دو تجارت از زوایای بسیاری دارای شباهت‌های ساختاری و محتوایی است، اما با بررسی بیشتر می‌توان تفاوت‌های فاحشی را نیز در نحوه عملکرد و بازده اقتصادی‌شان مشاهده کرد.

یک سوال کلیشه‌ای: رستوران بهتر است یا کترینگ؟!

بگذارید پاسخ این پرسش را این‌گونه بیان کنیم: «هیچ‌کدام»! بلی؛ در بحث کسب و کار و تجارت بدون شک گزینش یک کدام از این مشاغل به عنوان «بهتر» یا «بدتر» امر عاقلانه‌ای نبوده و به دور از ذکاوت اقتصادی است.

کترینگ و رستوران از پدیده‌های پولساز حال حاضر شناخته شده و بهره‌گیری صحیح از ساختار هر یک، بازده اقتصادی بسیار مناسبی را برای دست‌اندرکاران به همراه خواهد داشت.

ما در این مطلب بجای گزینش بهتر و بدتر، به مقایسه هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ پرداخته و با ارائه اطلاعات مفید در این زمینه، انتخاب گزینه مناسب جهت سرمایه‌گذاری یا احداث را برای شما آسان‌تر خواهیم کرد. بنابراین با ما همراه باشید تا در ادامه این مطلب از رستوپرو، به مقایسه هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ در بخش‌های بنیادی پرداخته و با تفاوت‌های بودجه‌ای این دو کسب و کار بیشتر آشنا شویم.

۱۱ یار ترکیب اصلی!

همان‌طور که به آن اشاره شد، هدف اصلی این مقاله از رستوپرو بررسی و مقایسه هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ بوده و ما در همین راستا بخش‌های قابل مقایسه در زمینه هزینه‌های راه اندازی را به ۱۱ بخش اصلی تقسیم کردیم. به مطالعه ادامه دهید تا به تفاوت‌های موجود در هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ به شکلی جامع و مفید پی ببرید.

مجوزها، هزینه‌های مالی و قبوض:

فعالیت رستوران و کترینگ تحت هر شرایطی منوط به اخذ مجوزهای لازم بوده و این بخش از کار ممکن است هزینه‌های سالانه‌ای را نیز برای آن‌ها به همراه داشته باشد.

اما مقوله دیگری که به شکل مستقیم در هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ موثر است، هزینه‌های مالی این مشاغل است؛ هزینه‌های مالی را به طور کلی می‌توان در هزینه‌های صرف شده جهت رهن یک مکان و یا وام‌های اخذ شده برای پوشش گردش مالی و سرمایه اولیه و امثال آن خلاصه کرد. البته نقش این مقوله در هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ به زیر ساخت‌ها و برنامه‌های کارفرما مبتنی بوده و وسعت پروژه، تعیین کننده تفاوت‌ هزینه‌های مالی برای هر یک خواهد بود.

بیشتر...  چرا بازاریابی دیجیتال برای رستوران ها ضروری است؟

حال در کنار این دو مورد می‌توان به تاثیر قبوض (آب، برق، گاز و…) نیز در هزینه‌ راه اندازی رستوران و کترینگ اشاره کرد. نکته حائز اهمیت در بحث قبوض این است که حجم بالای تولید در کترینگ‌ها موجب بالا رفتن مصرف انرژی شده و لذا هزینه‌های قبوض سنگین‌تری را نیز برای صاحبان این مشاغل به همراه دارد. به عبارت دیگر مقایسه میان مبلغ پرداختی قبوض در کترینگ‌ها و رستوران‌ها، حاکی از بالا بودن مصرف انرژی و در نتیجه هزینه‌های بیشتر -در این زمینه- نسبت به رستوران‌ها است.

پرسنل (سالن و آشپزخانه):

لازم به ذکر نیست که یکی از اجزای جدایی ناپذیر در اغلب مشاغل، پرسنل و نیروهای اجرایی است. بودجه لازم برای تامین نیرو بدون شک در هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ نیز تاثیر گذار است.

البته یکی از تفاوت‌های فاحش و موثر بر هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ، عدم لزوم بهره‌گیری از پرسنل سالن در کترینگ‌های فاقد پذیرایی است. در واقع نحوه فعالیت کترینگ‌ها -به غیر از تالارهای پذیرایی و کترینگ مجالس- به گونه‌ای است که لزومی در بهره‌گیری از پرسنل سالن در آن‌ها وجود نداشته و از این رو هزینه‌های کمتری را نسبت به رستوران‌ها متحمل می‌شوند.

این در حالی است که رستوران‌ها علاوه بر پرسنل آشپزخانه (که وجودشان در کترینگ‌ها نیز ضروری‌ است)، به پرسنل سالن نیز نیازمند بوده و ملزم به پوشش هزینه‌های استخدام و بیمه این نیروها هستند.

تجهیزات آشپزخانه و سالن:

بررسی بودجه لازم جهت تامین تجهیزات آشپزخانه، حاکی از وجود تفاوت‌های فاحشی در میزان هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ است. به دلیل حجم بالای تولید و لزوم بهره‌گیری از تجهیزات گران و صنعتی در کترینگ‌ها، هزینه‌های مربوط به آشپزخانه در این حوزه سنگین‌تر از رستوران‌ها بوده و مبالغ قابل توجهی جهت تامین این لوازم می‌بایست در بودجه‌شان لحاظ شود.

اما از سویی دیگر به دلیل عدم وجود سالن در کترینگ‌ها (به غیر از تالارهای پذیرایی)، این مشاغل ملزم به صرف هزینه‌های بیشتر برای خرید اثاثیه‌های پذیرایی -مانند میز، صندلی، اشیای دکوراتیو و…- نبوده و لذا در این بخش می‌توان به بالاتر بودن هزینه راه اندازی رستوران نسبت به کترینگ اشاره کرد.

دلیوری (لجستیک) و ایاب‌ و ذهاب:

یکی دیگر از مسائل موثر بر هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ، بخش‌های دلیوری و ایاب و ذهاب است. البته رستوران‌‌های فاقد بیرون بر و کترینگ‌های بزرگی که به شکل قراردادهای پیمانی به فعالیت خود ادامه می‌دهند ملزم به صرف هزینه‌های دلیوری نبوده و در واقع این مبحث به نوع فعالیت رستوران‌ها و کترینگ‌ها مبتنی است.

بیشتر...  تجهیزات کترینگ چیست؟ | لیست تجهیزات کیترینگ یا آشپزخانه صنعتی

از سویی دیگر مبحث ایاب و ذهاب نیز تفاوت چندانی با دلیوری نداشته و به دلیل متغیر بودن مواد قراردادهای حمل و نقل، پیک و … می‌توان اذعان داشت که تاثیر آن بر هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ -همانند بحث دلیوری- به نوع فعالیت این مشاغل بستگی دارد.

طراحی منو، بسته بندی و سایر اقلام چاپی:

منو و بسته‌بندی محصولات حامل بخشی از هویت کسب و کارها بوده و توجه به آن‌ها از الزامات همیشگی راه‌اندازی یک تجارت است. البته هزینه طراحی و چاپ منو نیازی به تکرار ماهانه نداشته و غالبا با توجه به سیاست‌های تبلیغاتی رستوران‌ها و کترینگ‌ها، هر چند وقت یک‌بار مجددا شارژ شده و یا از نو طراحی شده و به چاپ می‌رسند.

البته لازم به ذکر است که برخی از کترینگ‌های بزرگ فاقد منوهای معمول بوده و در این بخش‌ هزینه‌های متفاوتی را به نسبت رستوران‌ها متحمل می‌شوند.

ولی در بخش بسته‌بندی می‌بایست به رستوران‌های فاقد بیرون بر (دلیوری) نیز اشاره کرد. این رستوران‌ها نیازمند صرف هزینه برای بسته‌بندی محصولات خود نبوده و از این باب به بودجه کمتری نیازمندند. اما بسته‌بندی در اغلب کترینگ‌های کوچک و بزرگ نقشی اساسی داشته و حتی موجب صرف برخی هزینه‌های بیشتر برای سایر اقلام چاپی -از قبیل چاپ معرف برای بکارگیری در بسته‌بندی‌ها- در این مشاغل نیز می‌شود.

تاسیسات، دکوراسیون و نما:

رستوران‌ها همواره به مسائل مرتبط با جلوه‌های ظاهری وابسته بوده و بخش بزرگی از هزینه راه اندازی رستوران ها صرف بخش‌های تاسیساتی، دکوراسیون داخلی و حتی نما می‌شود. این در حالی است که برای کترینگ‌ها غالبا متراژ تاسیسات اهمیت داشته و به دلیل عدم حضور مشتریان در داخل فضای آن، دکوراسیون داخلی و نمای خارجی هیچ‌گونه اهمیتی ندارد (البته این مقوله برای تالارهای پذیرایی صدق نمی‌کند).

تبلیغات، بازاریابی و برندینگ:

یکی از وجه اشتراکات هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ، میزان بودجه مورد نیاز جهت تبلیغات، بازاریابی و برندینگ است. بدون تبلیغات و بازاریابی جذب مشتری بلاشک به امری دشوار مبدل شده و بازده تجارت مورد نظر را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

از طرفی، بدون برندینگ تجارت مذکور فاقد هویت بوده و حتی در صورت جذب مشتری، در حفظ آن‌ها با شکست مواجه خواهد شد. بنابراین در بحث هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ می‌بایست اهمیت این مقوله‌ها را برای هر دو به یک اندازه در نظر بگیریم.

بیشتر...  آموزش راه اندازی و مدیریت بهره برداری رستوران

(البته لازم به ذکر است که کترینگ‌های بزرگ به دلیل نحوه فعالیت‌شان نیازمند صرف هزینه در این بخش نیستند).

مواد اولیه:

آیا بدون در نظر گرفتن بودجه لازم جهت تامین مواد اولیه می‌توان تخمین درستی از هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ داشت؟ معلوم است که خیر! مواد اولیه نقش سوخت این کسب و کار را داشته و برای دوام حرکت هر دو، به یک اندازه ضروری است.

ولی اگر قصد مقایسه هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ از نظر مواد اولیه را داشته باشیم، می‌بایست به تفاوت فاحش این مشاغل در این بخش نیز اشاره‌ای داشته باشیم. کترینگ‌ها به دلیل حجم بالای تولیدات خود نیازمند مواد اولیه بسیار بیشتری -نسبت به رستوران‌ها- بوده و به همین دلیل ملزم به پرداخت مبالغ هنگفتی جهت تامین مواد اولیه خود هستند. این در حالی است که رستوران‌ها با مبالغی بسیار کم‌تر از کترینگ‌ها، قادر به تامین مواد اولیه و ادامه تولید هستند.

کمیسیون اپلیکیشن سفارش آنلاین غذا:

کمیسیون اپلیکیشن سفارش آنلاین غذا در واقع هزینه‌ای است که غالب رستوران‌های مجهز به دلیوری، جهت افزایش مشتریان‌شان مستلزم به پرداخت‌اند. این هزینه بدون شک قادر به تاثیر بر هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ نیز هست اما از آن‌جایی که به غیر از تالارها، کترینگ‌های مجلسی و کترینگ‌های کوچک صنفی، اغلب کترینگ‌‌های بزرگ هزینه‌ای را صرف این مقوله نمی‌کنند می‌توان اذعان داشت که هزینه کمیسیون اپلیکیشن سفارش آنلاین غذا بیشتر مختص به رستوران‌هاست.

تعمیر، نگهداری و استهلاک:

همان‌طور که پیش‌تر نیز در بخش تجهیزات آشپزخانه به آن اشاره شد، کترینگ‌ها به دلیل حجم بالای تولید غذا ملزم به بهره‌گیری از لوازم صنعتی و سنگین بوده و به همین دلیل در بخش تعمیر، نگهداری و استهلاک تجهیزات نیز مستلزم صرف هزینه‌های بیشتری نسبت به رستوران‌های معمول هستند.

حق فرانچایزینگ:

حق فرانچایزینگ در بحث هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ تنها مختص رستوران‌های زنجیره‌ای بوده و کترینگ‌ها مجبور به صرف هزینه در این باب نیستند.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت