سریع باش و ارزان ولی خوشمزه بمان |نگاهی به تجهیزات فست فود|

در این مقاله از رستوپرو، به فضای داخلی رستوران‌های سریع و جذاب فست فود داخل شده و به بررسی لوازم و تجهیزات فست فود خواهیم پرداخت. پس اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در زمینه غذاهای سریع بوده و برای یافتن مناسبت‌ترین تجهیزات فست فود دچار سردرگمی شده‌اید، با ما همراه شوید تا نکاتی بسیار ضروری را در ارتباط با نحوه صحیح انتخاب‌ تجهیزات فست فود آشنا شویم.

از آن‌جایی که فست فود ها در حال حاضر به بخش عظیمی از صنعت و اقتصاد جامعه ما تبدیل شده و قسمت بزرگی از رژیم روزانه‌مان را تشکیل می‌دهند، توجه سرمایه‌گذاران و کارآفرینان را نیز به خود جلب کرده و هم‌اکنون تعداد افراد مشتاق برای احداث یک رستوران فست‌ فود، به شدت افزایش یافته است. در همین راستا، بر آن شدیم تا طی یک مقاله مفید و جامع، به یکی از بخش‌های بسیار موثر در مراحل اجرایی و عملکرد رستوران‌های غذای سریع پرداخته و تجهیزات فست فود را با دقت بیشتری بررسی نماییم.

فست فود چیست؟

ما در رستوپرو پیش‌تر به مقوله رستوران‌های غذای سریع پرداخته و در مقاله‌ای مفصل، پاسخ پرسش «فست فود چیست؟» را جست‌وجو کردیم. اما به هر روی برای آغاز مبحث تجهیزات فست فود نیز بهتر است ابتدا نگاه کوتاهی به ماهیت و ساختار یک رستوران فست‌ فود داشته باشیم.

غذاهای سریع همواره بخشی از فرهنگ و تاریخ تمدن‌های پیشین ما را تشکیل داده و برخلاف تصور عموم، پدیده چندان نوینی نیستند. محققان معتقدند که در دست نوشته‌های بازمانده از روم باستان، اشاره‌هایی به فروشندگان غذاهای آماده و سبک در کنار خیابان‌های این شهر وجود داشته و حتی جالب است بدانید که تحقیقات روی همین دست‌نوشته‌ها، نشان می‌دهد که این دست فروش‌ها به شکلی شبانه روزی به تهیه و توزیع غذا می‌پرداخته‌اند.

اما انقلاب اصلی و متمدن غذاهای فست فود متعلق به دوران مدرنیته بوده و ریشه‌های اصلی آن را می‌توان در سال ۱۹۴۸، یعنی همان سالی که اولین رستوران فست فود مک‌دانلد افتتاح شد یافت. گرچه مک‌دانلد به عنوان اولین رستوران غذاهای سریع شناخته نشده و برادران «مک‌دانلد» آن را از اشخاص دیگری خریداری کردند، ولی به هر روی ظهور این رستوران در عرصه فست فود یک انقلاب به شمار آمده و نمی‌توان از نقش عظیم آن در تاریخ غذاهای سریع چشم‌پوشی کرد. پس از شکوفایی رستوران‌های مک‌دانلد، دیگر کسب و کارهای حریص صنعت غذا نیز دست به کار شده و با رشد روز افزون خود، دنیای کنونی ما را مملو از غذاهای سریع کردند!

حال بیایید به اصل مطلب بازگشته و به بررسی تجهیزات فست فود بپردازیم.

تجهیزات فست فود چیست؟

گرچه این پرسش به ظاهر ساده بوده و جواب‌های بدیهی‌ای را نیز می‌طلبد، اما باید بدانید که مبحث تجهیزات فست فود، مسئله ساد‌ه‌ای نبوده و می‌توان از طریق بررسی آن به نکات مهم و ارزشمندی دست یافت. تجهیزات فست فود در واقع به کلیه لوازمی که در یک رستوران غذاهای سریع بکار گرفته شده گفته می‌شود و منظور از کاربرد آن، تجهیزات فست فود در بخش آشپزخانه و پذیرایی (سالن) است.

بیشتر...  پرسنل آشپزخانه خود را چطور انتخاب کنیم؟

البته در حال حاضر برخی رستوران‌های فست فود، دارای سالن نبوده و ماهیت اصلی خود را بر پایه دلیوری (تحویل غذا) بنا نموده‌اند، لذا در این دسته از فست فود ها صرفا لوازم و تجهیزات بخش آشپزخانه وجود داشته و دیگر نمی‌توان بحث تجهیزات فست فود در سالن را به آن‌ها تعمیم داد.

اما به هر روی، از آن‌جایی که اغلب رستوران‌های فست فود فعلی دارای هر دو بخش (سالن و آشپزخانه) هستند، ما در این مقاله به بررسی تجهیزات فست فود در هر یک خواهیم پرداخت.

تجهیزات فست فود در سالن

سالن یا بخش پذیرایی در واقع همان محل سرو غذا بوده و عوامل بسیار زیادی قادر به تاثیر گذاری روی تجهیزات فست فود مورد نیاز در این بخش هستند. بخش عمده تجهیزات فست فود در قسمت سالن را اثاثیه، مبلمان و لوازم دکوراتیو تشکیل داده و به همین دلیل، اهمیت بصری تجهیزات فست فود در سالن نسبت به سایر بخش‌ها بیشتر است. در ادامه نگاه کوتاهی به تجهیزات فست فود مورد نیاز و اساسی در سالن نگاهی خواهیم داشت.

 • مبلمان (صندلی، نیمکت و …):

یکی از بخش‌های بسیار مهم سالن بلاشک مبلمان و صندلی‌های موجود بوده و انتخاب این بخش از تجهیزات فست فود به شکل عمیقی با کانسپت و ایده‌های طراحی دکوراسیون داخلی شما مرتبط است.

شما در انتخاب مبلمان فست فود علاوه بر زیبایی، می‌بایست فضای زیربنا و طراحی داخلی رستوران خود را در نظر گرفته و از گزینش صندلی‌های خیلی راحت پرهیز کنید؛ به دلیل ماهیت مبتنی بر سرعت رستوران‌های فست فود، متخصصان این حوزه توصیه می‌کنند که راحتی مبلمان بیش از حد مورد نیاز نبوده تا مشتریان از همین طریق به بالا بردن سرعت صرف غذا ترغیب شوند.

 • میز:

بعضی‌ از رستوران‌های زنجیره‌ای فست فود — مانند مک‌دانلد — میزهای طولانی و یک‌سره را ترجیح داده و معتقدند بهره‌گیری از چنین میزهایی، موجب بالا رفتن سرعت صرف غذا توسط مشتریان‌ می‌شود.

البته شما می‌بایست کانسپت اصلی خود را نیز در انتخاب میزهای فست فود تان در نظر بگیرید، اما اگر بخواهید به ماهیت مفهوم غذاهای سریع وفادار بمانید بهتر است در انتخاب میز و صندلی سرعت را مد نظر داشته باشید.

 • لوازم دکوراتیو:

بخش اصلی تجهیزات فست فود برای فضاسازی و اضافه کردن جزئیات جهت جلوه کانسپت اصلی در هر رستورانی، لوازم دکوراتیو بوده و شما برای بهبود وضعیت دکوراسیون داخلی رستوران خود می‌بایست به شدت در انتخاب لوازم دکوراتیو دقت کنید.

البته اغلب فست‌ فود های بزرگ جهان برای وفاداری به همان مفهوم «سرعت» فضای داخلی خود را با قطعات دکوراتیو اشغال نکرده و برای فضاسازی، از نورپردازی و رنگ‌بندی استفاده می‌کنند. شما نیز اگر قصد تهیه تجهیزات فست فود برای سالن رستوران خود را دارید، بهتر است بجای اشیای دکوراتیو، از رنگ‌بندی جذاب و هوشمندانه در کنار نورپردازی چشم‌نواز بهره بگیرید.

بیشتر...  علائم یک رستوران بد

اگر این مطالب برایتان کافی نبوده و برای بخش طراحی داخلی فست فود خود نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، توصیه می‌کنیم مطلب «طراحی دکوراسیون فست فود» ما را مطالعه کنید!

تجهیزات فست فود در آشپزخانه

یکی از بخش‌های بسیار مهم هر رستورانی بلاشک قسمت آشپزخانه بوده و فست فود ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. البته انتخاب‌ تجهیزات فست فود در این حوزه با منو و بیزینس‌پلن شما در ارتباط بوده و برای گزینش تجهیزات فست فود آشپزخانه ابتدا می‌بایست ماهیت فعالیت خود را خوب بشناسید.

اما قبل از پرداختن به نحوه صحیح انتخاب‌ تجهیزات فست فود آشپزخانه — و سالن — اجازه دهید با برخی از لوازم ضروری این قسمت از رستوران های غذای سریع آشنا شویم.

 • فر پیتزا:

البته همه فست فود ها ملزم به سرو پیتزا نبوده و حتی برخی رستوران‌های زنجیره‌ای فست فود بزرگ جهان از قبیل مک‌دانلد نیز از ارائه پیتزا در منوی خود خودداری می‌کنند. اما به هر روی از آن‌جایی که در کشور ما پیتزا نقش پررنگی در بطن رستوران‌های فست فود داشته و انحصارات مهمی در این زمینه رخ نداده است، فر پیتزا را می‌توان در زمره تجهیزات فست فود اساسی قرار دارد. (البته به خاطر داشته باشید که تصمیم‌گیری‌‌‌ قاطعانه در این باره به نیازها و منوی غذایی شما بستگی دارد).

 • سرخ‌کن صنعتی:

غذاهای سرخ شده در واقع قلب منوهای اغلب رستوران‌های فست فود را تشکیل داده و تصور غذاهای سریع بدون در نظر گرفتن نقش سیب‌زمینی‌های سرخ کرده و … کمی دشوار است. گرچه همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، امروزه تنوع منوی غذاهای فست فود نیز افزایش یافته و گاهی نیاز به وجود کلیه تجهیزات فست فود رایج نیست، ولی سرخ‌کن مهره مهمی در آشپزخانه رستوران‌های فست فود بوده و می‌توان آن را از تجهیزات فست فود اساسی دانست.

 • همبرگر زن صنعتی:

همبرگر زن صنعتی یکی از ابزار مهم آشپزخانه رستوران غذای سریع است که البته توسط همه فست فودی ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. این وسیله غالبا در رستوران‌های فست فود حرفه‌ای و با هدف بالا بردن کیفیت غذایی در کنار افزایش اصالت منو بکار گرفته می‌شود.

به عبارتی دیگر، گرچه نمی‌توان همبرگر زن صنعتی را در دسته تجهیزات فست فود ضروری قرار داد، اما چشم‌پوشی از اهمیت حرفه‌ای آن نیز کار درستی نبوده و می‌بایست به نقش مثبت آن در آشپزخانه رستوران‌های فست فود اقرار کرد.

 • خمیرگیر و میکسر:
بیشتر...  تحولی در تهیه غذا |پاسخی برای پرسش «کترینگ چیست؟»|

اگر منوی شما مملو از پیتزاهای خوشمزه بوده و به کیفیت اقلام موجود در فهرست غذاهایتان نیز اهمیت می‌دهید، بدون شک بهره‌گیری از یک خمیرگیر و میکسر صنعتی جهت تهیه صفر تا صد پیتزا هایتان ایده بسیار جذابی بوده و موجب پیشرفت کیفی رستوران‌تان نیز خواهد شد. (ولی فراموش نکنید که این مورد از تجهیزات فست فود نیز به نیازها و برنامه‌های تجاری شما بستگی داشته و جزو قطعات حیاتی همه رستوران‌ها محسوب نمی‌شود).

 • سایر اقلام:

آشپزخانه فست فود توانایی میزبانی لوازم بسیار زیادی را داشته و همگام با حجیم تر شدن منوی غذاهای‌تان، قابل رشد است. اگر شما قصد پر بار کردن منوی رستوران خود را داشته و می‌خواهید حرفه‌ای تر از همه رقیبان خود وارد عرصه فست فود شوید، آشپزخانه‌تان گنجایش موارد زیر را نیز خواهد داشت:

 • چرخ گوشت صنعتی
 • هود صنعتی
 • گریل و گریدر صنعتی یا رومیزی
 • یخچال صنعتی
 • کابینت
 • کالباس‌بر صنعتی
 • دستگاه مرینیتور
 • و …

تجهیزات بهداشتی:

بخش دیگر از تجهیزات فست فود که غالبا در آشپزخانه از اهمیت بیشتری برخوردارند، لوازم بهداشتی بوده و از آن‌جایی صنعت غذا ارتباط مستقیمی با سلامت شهروندان و افراد جامعه دارد، می‌بایست در تهیه تجهیزات فست فود مرتبط با بهداشت و نظافت نیز دقت بسیاری به خرج داد.

این بخش زیر مجموعه‌های بسیاری داشته و از سینک‌های ظرف‌شویی و روشویی و ماشین‌های ظرف‌شویی گرفته تا دستگاه استریل چاقو و … را شامل می‌شود. لذا در انتخاب تجهیزات فست فود مرتبط با نظافت دقت کافی را داشته باشید.

چگونه بهترین تجهیزات فست فود را انتخاب کنیم؟

همان‌طور که در ابتدای مطلب نیز به آن اشاره کردیم، تنها راه موفقیت و انتخاب بهترین تجهیزات فست فود شناخت ماهیت تجاری رستوران‌تان بوده و بدون در نظر گرفتن احتیاجات و اهداف آینده کسب و کارتان، گزینش تجهیزات فست فود مناسب نیز امری دور از دسترس خواهد بود.

شما می‌بایست ابتدا کلیه احتیاجات، توقعات و برنامه‌های پیش‌رو و آتی کسب و کار خود را مشخص کرده و سپس با در نظر گرفتن منوی غذای‌تان، به گزینش تجهیزات فست فود مورد نظرتان بپردازید.

رستوپرو شما را تنها نخواهد گذاشت!

اگر در انتخاب بهترین تجهیزات فست فود برای رستوران‌تان دچار تردید شده و کنار هم قرار دادن کلیه اطلاعات دخیل در فرآیند انتخاب تجهیزات فست فود ذکر شده در این مقاله نیز برایتان دشوار است، اصلا نگران نباشید؛ چرا که تیم حرفه‌ای رستوپرو با سابقه درخشان خود در زمینه احداث، توسعه و برندینگ، آماده ارائه بهترین خدمات حوزه غذا به شما بوده و تنها یک تماس با کارشناسان ما برای حل کلیه مشکلات مسیر خطیر تان کافی است.

بنابراین بهتر است کار خود را به کاردان سپرده و با بهره‌گیری از دانش و آگاهی رستوپرو در این زمینه، از نتایج رضایت‌بخش پروژه بعدی خود لذت ببرید!

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت