برای راه اندازی فود کورت چه چیزهایی لازم است؟

یک مرکز خرید شلوغ به رستوران ها ترافیک عابر پیاده خیلی بالا، مداوم و قابل اطمینان می دهد. اگر قصد ورود به هر نوع مرکز خریدی اعم از روباز و سرپوشیده را  با هدف راه اندازی فود کورت دارید باید مراحل مهمی از قبیل تحقیقات، اجاره، برنامه ریزی، ساخت و افتتاحیه را برای موفقیت پشت سر بگذارید.

آپشن های خود را بررسی کنید

در مراکز خرید رستوران ها یا می توانند فقط در مناطق مشخص شده یا همان فودکورت فعالیت کنند یا در موقعیت های دیگر با تابلو و ورودی اختصاصی خود حضور داشته باشند. شرکت های بهره برداری مراکز خرید فضاها را بر مبنای متر مربع اجاره می دهند. هرچه قدر ترافیک عابرین بیشتر باشد، موقعیت بهتر و اجاره نیز بالاتر خواهد بود. اگر شما بودجه محدودی برای راه اندازی فود کورت دارید و نمی خواهید به عنوان یک فرانچایز در فود کورت حاضر باشید، بهتر است یک کیوسک یا چرخ دستی یا ماشین غذا اجاره کنید. اجاره ها در مراکز خرید به این صورت است که مستاجر باید اجاره بها یا درصدی از فروش (معمولاً ۱۵ درصد) هرکدام که بیشتر بود را پرداخت نماید.

پکیج اطلاعات مورد نیاز مستاجر

از بهره بردار فودکورت بخواهید پیکیج اطلاعاتی شامل الزامات و راهنماها برای کسب و کارهای رستورانی در مرکز خرید را به شما ارائه کند. این پکیج شامل طراحی، نقشه های موجود، خط و مشی تابلوی سردر، لوله کشی، برق کشی، اطلاعات سیستم اطفاء حریق، مجوزهای ساختمان، قوانین و بازرسی های بهداشتی، مجوزهای مورد نیاز کسب و کار، دفع زباله، تلفن، نگهبانی و حفاظت امنیتی و بسیاری از جزئیات دیگر برای راه اندازی فود کورت و غرفه غذا می باشد که بی اطلاعی از آنها می تواند منجر به تاخیر و ضرر شده و منجر به کاهش عمر کسب و کار شما شود.

قرارداد اجاره را بازخوانی کنید

با بهره بردار بر سر مفاد اجاره خود مذاکره کنید. بهره بردار می تواند علاوه بر اجاره بها از شما سهمی از فروش خالص یا ناخالص را به همراه رهن یا ضمانت بانکی بخواهد. یک قرارداد اجاره بلند مدت می تواند به کسب و کار شما اجازه بدهد تا خودش را تثبیت کند اما می تواند شما را در یک قرارداد قفل کند که ممکن است به نفع شما نباشد چراکه صنعت غذا به سرعت تغییر می کند.

بیشتر...  کترینگ یا رستوران؟ مسئله این است |مقایسه هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ|

به نسبت رستوران های سنتی که شما مجبور هستید کل رستوران را بسازید، در فود کورت ها شما سربار کمتری دارید زیرا فضا آشپزخانه (غرفه) کوچکتر است و محل غذاخوری مشارکتی است.

افتتاحیه اصلی

وقتی به مشتریان جدید برای تجربه کردن منو، نوشیدنی ها، خدمات و اتمسفر خوش آمد می گویید از مرکز خرید بخواهید چه کارهای تبلیغاتی مشارکتی می تواند به نفع شما انجام دهد. از پیشنهادات ویژه و تبلیغات برای آوردن مشتریان به داخل فود کورت و غرفه تان استفاده کنید.

هزینه های راه اندازی فودکورت

از آنجائیکه همسایگان شما نیز همانند شما یک هدف را دنبال می کنند و آنهم جذب مشتری می باشد، لذا هزینه های تبلیغات شما بسیار کمتر خواهد بود.

بی شک به دلیل داشتن فضاهای مشترک، دستشویی مشترک، فضای غذاخوری، خدمات نظافت، بازاریابی چتری، نگهداری، برق، امنیت، فضای اداری و … هزینه های سربار راه اندازی فود کورت کمتر خواهد بود.

فضای کوچک تر

خود را برای انجام عملیات در فضای محدود و بسیار کوچکتر آماده کنید چراکه در فودکورت ها معمولاً فضاها بسیار کوچک هستند و شما باید از فضا به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. تجهیزات فودکورت نیز به دلیل فضای کم باید با دقت و به درستی انتخاب شود تا بهترین استفاده از فضای کوچک موجود صورت بگیرد.

یکی دیگر از چالش های فودکورت، استفاده از ظروف، لیوان و قاشق و چنگال های یکبار مصرف است.

منوهای کوتاهتر

منو در فود کورت هر چه ساده تر و کوتاه تر باشد معمولاً بهتر است اما سعی کنید منوی تان منحصر بفرد باشد. در یک فودکورت آپشن های زیادی وجود دارد و شما باید بخاطر آفرهای منحصربفردتان در ذهن مشتریان بمانید.

استفاده از پیجر در فودکورت ها برای اطلاع رسانی به مشتریان وقتی غذایشان حاضر است امری ضروری می باشد و از آنجائیکه فضای نشمین اشتراکی بوده و پیشخدمت در فودکورت ها بدون معنی می باشد این وسیله بسیار ضروری است.

احتمالاً کادر پرسنلی کوچکتر

اینکه هر غرفه چند پرسنل احتیاج دارد بستگی به بیزنس مدل آن دارد. در فود کورت ها معمولاً همه چیز جلوی چشم مشتریان آماده میشود. برای راه اندازی فود کورت شما به پرسنل سالن و مدیر تمام وقت احتیاج ندارید.

بیشتر...  چطور بهترین پرسنل را برای سالن خود پیدا کنیم؟

شما می توانید برای استخدام و آموزش پرسنل خود روی تیم حرفه ای رستوپرو برای جذب بهترین کارکنان و آموزش مناسب نیروهای خود حساب کنید.

فعالیت در فودکورت هم یک کسب و کار پر ریسک است

ممکن است که فضا کوچکتر و هزینه های سربار و تعداد پرسنل کمتر باشد اما ریسک ها یکسان هستند. فکر اینکه عملیات در راه اندازی فودکورت بسیار آسان تر از رستوران بوده و هزینه های سرمایه گذاری کمتر است یک باور اشتباه است و ضروری است همانند راه اندازی رستوران، برای شروع این کسب و کار نیز تحقیقات لازم انجام پذیرد.

بدون دیدگاه

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.