chef

سرآشپزها و آشپزها در رستورانها وظیفه آماده کردن غذا را بر عهده دارند. سرآشپز مسئولیت نظارت بر عملکرد آشپزخانه و پرسنل آن را بر عهده دارد. آشپز ممکن است دستیار، آشپز خط (تخصصی مانند فرکار، گریل کار، سوخاری کار و ….) یا آشپز آماده ساز باشد.

میانگین حقوق سرآشپز ها در خارج از کشور سالیانه حدود ۴۶ هزار دلار  و آشپز ها حدود ۲۵ هزار دلار و در ایران درآمد آشپزهای ماهر ماهیانه بین ۴ تا ۶ میلیون تومان و برای سرآشپز بسته به میزان تجربه و تبحر وی از ۱۰ میلیون تومان به بالا می باشد.

در آمریکا ما حدود ۱٫۲ میلیون نفر آشپز و ۱۴۷ هزار نفر سرآشپز داریم (آمار ۲۰۱۶). چشم انداز شغلی این کار خوب تا عالی خواهد بود بطوریکه نرخ اشتغال آنها از میانگین اشتغال تمام حرفه ها سریعتر خواهد بود.

 

مسئولیت های سرآشپز:

مدیریت تمام جنبه های عملیاتی در آشپزخانه شامل طراحی منو (Menu Planning)، مدیریت منابع انسانی، برنامه ریزی زمانی و شیفت ها، آموزش

ساختن منوهای تم دار (Theme menu)، ایده پردازی برای کنده کاری روی یخ، تزئینات، مهمانی ها و رویدادهای خاص

اطمینان از تطابق با استانداردهای ایمنی و بهداشت، کار کردن در شرایط تمیز و مرتب و اطمینان از اینکه تمام کارکنان آشپزخانه در تمام مواقع اصول بهداشتی و تغذیه ای را رعایت می کنند.

ساختن غذاهای خوشمزه که از نظر ظاهری نیز اشتهابرانگیز بوده و استانداردهای غذایی تعیین شده توسط کارشناس تغذیه را رعایت کنند.

در تمام بخش های مالی شامل غذا، نیروی کار و هزینه های عملیاتی بودجه سازمان را رعایت نماید.

 

حقیقت درباره حرفه آشپزی

مشاغل در این صنعت اغلب تمام وقت و شامل ۱۲ ساعت کاری در روز می باشد. برنامه کاری شامل شب ها، آخر هفته ها و ایام تعطیل نیز می باشد. این کار نیازمند سرعت و تحرک بالا بوده و ممکن  است استرس زا باشد. همچنین می تواند شامل کار سرپایی برای ساعات متمادی و طولانی باشد که نیازمند قدرت بدنی و توان فیزیکی بالا می باشد. مصدومیت هایی شامل بریدگی و سوختگی همراه با لیز خوردن و زمین خوردن معمول هستند.

 

چطور یک سرآشپز شویم؟

برای سرآشپز یا آشپز شدن شما باید برنامه آموزشی رسمی پشت سر بگذارید. کلاس های آشپزی بصورت آزاد توسط موسسات یا در مدارس فنی و حرفه ای قابل پیگیری می باشد. همچنین دوره های دانشگاهی ۲ تا ۴ ساله هنر آشپزی در مدارس عالی آشپزی تدریس می شود. البته دانشجویان آشپزی باید دوره های انترشیپ و کارآموزی برای بدست آوردن تجربه عملی نیز بگذارنند. یک شف یا سرآشپز ممکن است مدرکی بگیرد که نشان دهنده درجه و سطح حرفه ای بودن آن به کارفرما باشد.

بیشتر...  کترینگ یا رستوران؟ مسئله این است |مقایسه هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ|

 

 مهارت های نرم مورد نیاز یک سرآشپز

علاوه بر مدرک، کلاس و دوره های آموزشی عملی شما باید مهارت های نرمی از بعد کیفیت شخصیتی که از تولد یا در طول زندگی کسب کرده اید نیز داشته باشید تا در این زمینه موفق باشید. کار در این شغل نیازمند استقامت فیزیکی، چابکی دست و حس عالی چشایی و بویایی می باشد. قابلیت کارکرد به عنوان عضوی از یک تیم و البته داشتن روحیه رهبری نیز بسیار اساسی است. داشتن خلاقیت برای خلق رسیپی های جدید از دیگر ویژگی های سرآشپزان می باشد. آنها باید مهارت های درون فردی، مدیریت زمان، رهبری تیم، صحبت کردن و گوش کردن را نیز داشته باشند.

 

آنچه کارفرمایان از سرآشپزان انتظار دارند؟

داشتن قابلیت هدایت پرسنل بطور دقیق و شفاف، علاقه به آموزش، پیاده سازی استانداردهای خدماتی عالی، اهمیت به جزئیات و مشتری محور بودن، قابلیت های سازمانی نمونه و …. بخشی از این انتظارات را تشکیل می دهند

 

آیا برای این شغل ساخته شده اید؟

شما می توانید با تست های شخصیتی و خودشناسی شامل علایق (تست هالند)، تیپ شخصیتی (تست MBTI) و ارزشهای مرتبط با کار، درباره خودتان و تطابق ویژگی ها و شخصیت تان با شغل سرآشپزی اطلاعات بیشتری بدست آورید.

برای سرآشپز بودن صفات زیر مورد نیاز می باشد

علایق: ERA شامل سازندگی (Enterprising)، واقع گرا (Realistic) و هنرمند (Artistic)

تیپ شخصیتی: ESTJ-ESFP-ESTP

ارزشهای مرتبط با کار: استقلال طلبی، نتیجه گرایی، به رسمیت شناخته شدن (افتخار طلبی)

برای آشپز بودن:

علایق: REA شامل واقع گرایی (Realistic)، سازندگی (Enterprising) و هنرمند (Artistic)

تیپ شخصیتی:  INTP-INTJ-INFP-ISTP-ESTJ

ارزشهای مرتبط با کار:  پیشتیبانی، ارتباطات، استقلال

 

۱۰ نکته جالب در خصوص سرآشپزها وجود دارد:

  • دانش وسیعی در خصوص فرهنگ های غذایی مختلف دارند
  • شانس بیشتری برای ملاقات با افراد مشهور دارند
  • علاقه زیادی به کار آشپزی دارند
  • به درست کردن غذا برای مشتریان علاقه دارند
  • ترکیب کردن علم و هنر کار آنهاست
  • از ویترها می خواهند تا مشتریان را به خوردن غذاهای خاصی ترغیب کنند
  • از افرادی که بطور عمد یا غیرعمد کارشان را سخت می کنند خیلی خوششان نمی آید
  • به عنوان یک سرآشپز، دوستانی که آشپز نیستند می توانند احساس خیلی خاص بودن به شما بدهند
  • سرآشپزها بیشتر بیرون غذا می خورند
  • سرآشپزها یک چاقوی مورد علاقه دارند
بیشتر...  10 روش برای آموزش کارکنان رستوران
بدون دیدگاه

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.