چگونه یک فست فود کارآمد راه اندازی کنیم؟

امروزه فست فود ها سهم بسیاری زیادی از بازار غذا را در مقایسه به سالهایی که رستوران ها بدون رقیب یکه تازی می کردند به خود اختصاص می دهند و هر روزه با پیشرفت جوامع بشری به تعداد طرفداران فست فود ها اضافه می شود طوری که رستوران ها برای ماندن در بازار علاوه بر رقابت بین خود هر روز باید برای جلوگیری از افزایش سهم فست فودها از بازار خلاقیت، نوآوری بیشتری در غذا، فضا و خدمات خود داشته باشند. رستوپرو در طول راه اندازی فست فود تان به شما کمک می کند تا با تکیه بر دانش و تجربه کارشناسان خبره در زمینه فست فود جایی برای آزمون و خطا باقی نگذارید.

چیزهایی که باید قبل از راه اندازی فست فود به آن توجه کرد

یک رستوران فست فود از یک مدل کسب و کار تشکیل شده که در آن غذاهایی همچون همبرگر و ساندویچ های سرد معمولاً با شیوه ای خاص آماده می شود. بدون توجه به اینکه آیا شما یک فرانچایز خریده اید یا نه، بمنظور به حداکثر رساندن سود، یکسری موارد وجود دارد که باید قبل از باز کردن یک رستوران فست فود به آنها توجه کنید. شما می توانید تصمیم بگیرید که رستوران فست فود خود را راه اندازی کنید یا یک فرانچایز فست پیدا کنید و تابلوی آنرا بخرید.

نوع غذا خود را انتخاب کنید

قبل از راه اندازی فست فود یا تصمیم گیری درباره اینکه آیا یک فرانچایز و تابلو بخرید، شما باید به نوع غذایی که می خواهید سرو کنید توجه داشته باشید. با وجود اینکه فست فودها از نظر تاریخی محلی برای فروش همبرگر هستند ولی با این وجود گزینه های شما محدود نیستند. برای مثال ساب وی ساندویچ های سرد و تازه با نان و سبزیجات سالم می فروشد. پاندا اکسپرس فست فود چینی میفروشد. صرف نظر از اینکه شما یک فرانچایز خریده باشید یا نه یک سری کامل از گزینه ها برای نوع فست فودی که علاقه دارید سرو کنید را در نظر بگیرید.

فرانچایز خریدن یا نخریدن مسئله این است!

چه شما قصد راه اندازی فست فود خودتان را داشته باشید یا اینکه قصد خرید یک فرانچایز را داشته باشید؛ یکی از مسائلی که باید زمانی که تصمیم تان را گرفتید در نظر داشته باشید این است که سرمایه مورد نیاز یا هزینه راه اندازی فست فود چقدر می باشد. به خاطر داشته باشید که ممکن است بعضی مواقع یک فرانچایز خاص می تواند به سرمایه گذاری بالاتر به نسبت راه اندازی فست فود برای خودتان نیاز داشته باشد. معمولاً باز کردن و راه اندازی فست فود خودتان به سرمایه کمتری احتیاج داشته باشد ولی ریسک مشتریانی که غذا شما را دوست ندارند خیلی بیشتر از ریسکی است که شما با یک برند جا افتاده مانند مک دانلدز یا وندیز خواهید داشت. همچنین اگر شما یک رسیپی فست فود دارید که دوست دارید آنرا ساخته و بفروش برسانید، یک فرانچایز گزینه خوبی نخواهد بود چراکه با خریدن تابلو یک فرانچایز شما باید چیزی را بفروشید که مالک فرانچایز به شما می گوید بفروشید و نه آنچه که شما می خواهید بفروش برسانید.

یک مکان برای فست فود تان انتخاب کنید

لوکیشن یا مکان فاکتور مهمی است که باید حتماً قبل از راه اندازی فست فود تان در نظر داشته باشید چراکه این عامل مشخص می کند که چه تعداد مشتری خواهید داشت. اگر رستوران فست فود تان در محلی با ترافیک و دید کم واقع شده است، به احتمال زیاد کسب و کار شما موفق نخواهد شد. معمولاً مالکان فست فودها رستوران های خود را در کنار بزرگراه ها، خیابان های تجاری، مراکز خرید و نزدیک به سایر رستوران های فست خود قرار می دهند.

بیشتر...  درآمد رستوران و کترینگ

مال ها، مدارس و دانشگاه ها نیز مکان و گزینه خوبی برای احداث و راه اندازی فست فود ها هستند.

قوانین و مقررات بهداشتی

درخصوص تمامی قوانین بهداشتی که شما باید قبل از راه اندازی فست فود تان رعایت نمایید اطلاعات جمع آوری نمایید.  به فکر اخذ مجوزها و گواهی نامه های لازم برای افتتاح فست فود تان نیز باشید. هیچ وقت به دلیل کاهش هزینه ها و یا صرفه جویی در وقت این مهم را پشت گوش نیاندازید چراکه نداشتن مجوز بهداشت می تواند برای شما بسیار گران و به قیمت پلمب شدن و توقف چند روزه یا چند ماهه فروش کسب و کارتان تمام شود. پس این مدارک را بسیار جدی بگیرید تا بعدها به دردسر نیافتید. همچنین به یاد داشته باشید که این مجوز ها را به موقع تمدید نمایید یا برای پرسنل جدید خود کارت بهداشت تهیه نمایید تا در صورت بازرسی مامورین مربوطه از جرایم سنگین در امان باشید.

خرید تابلو از فرانچایزر

اگر از فرانچایزری تابلوی یک رستوران فست فود معروف زنجیره ای را خریداری می کنید، به شما برنامه ای خواهند داد که شانس موفقیت شدن شما را افزایش خواهد داد. تیم فرانچایزر جزئیاتی که باعث کارایی محصول شان میشود را قبلاً کشف کرده اند. با دنبال کردن توصیه آنها کارایی خود را افزایش دهید.

  • محله و مکانی که قصد دارید رستوران خود را در آن باز کنید را خوب چک کنید تا مطمئن شوید که در آن منطقه رقابت شدید نباشد تا بتواند روی فروش شما تاثیر بگذارد. برای راه اندازی فست فود تان منطقه ای را انتخاب کنید که حتماً پاخور و ترافیک کافی داشته باشد تا افراد متوجه کسب و کار شما شده و به آن جلب شوند. پیدا کردن مکانی مناسب جهت راه اندازی فست فود تان برای فعال کردن یک غذا خوری کارآمد و موفق حیاتی است.
  • دنبال منابع مالی اولیه و داشتن جریان نقدینگی کافی باشید تا بتوانید پرسنل کافی برای باز نگه داشتن رستوران برای تعداد ساعات کافی داشته باشید. مطمئن شوید سرمایه شما شامل سرمایه گذاری شخصی، وام ها و … برای خرید تجهیزات و ماشین آلات لازم، خرید مواد اولیه با کیفیت، دکوراسیون فضا و بودجه لازم برای برگزاری یک افتتاحیه خوب کافی باشد.
  • قبل از راه اندازی فست فود خود مجوز های لازم را اخذ کنید. برای بازرسی های صنفی و بهداشتی قبل از سرویس دهی به مشتریان آماده باشید. پرسنل و رستوران خود را بیمه کنید و یک تاریخ برای افتتاح تعیین نمایید.
  • دنبال یک فرانچایزر خوب در زمینه فست فود با تاریخچه ای موفق باشید.
  • فرانچایزی را انتخاب کنید که به زیر مجموعه های خود آموزش های کامل و پیشتیانی بک آفیس ارائه می نماید. شما کارایی بیشتری خواهید داشت اگر تمام اقدامات موفق که برای معروف کردن فرانچایز بکار آمده را بتوانید کپی کنید. وقتی مسائل و مشکلاتی بوجود می آیند، شما باید بتوانید با نماینده یک کمپانی با تجربه تماس گرفته تا شما را برای حل مشکل یاری نماید و بتوانید به اداره رستوران تان به نحو موثر ادامه بدهید.

شما برای راه اندازی فست فود به سه مورد زیر قطعا نیاز دارید

  • مطالعه امکان سنجی
  • آنالیز هزینه ها
  • مجوزها

البته شما قبل از هر چیز شاید بخواهید بدانید که درآمد فست فود چقدر است که البته این اطلاعات در امکان سنجی نیز به شما کمک می کند. یکی از بخش های اصلی هزینه های ثابت که در سرمایه اولیه لازم برای راه اندازی یک فست باید در نظر گرفت تجهیزات فست فود می باشد.

بیشتر...  صحن غذا، سرای غذا یا فود کورت؟! |پاسخی برای پرسش «فود کورت چیست؟»|

نکته:

بهتر است که ایده اولیه خود را کوچک کرده و با یک کسب و کار کوچکتر قبل از راه اندازی یک کسب و کار بزرگ شروع کنید. یک فود تراک یا یک ساندویچی کوچک در یک ساختمان اداری می تواند به شما در خصوص اینکه کانسپت شما آیا مورد قبول جامعه هدف بزرگتر هم واقع خواهد شد ایده بدهد. وقتی با کوچک شروع می کنید، کسب و کار به سرمایه اولیه کمتر نیاز داشته و به شما فرصت می دهد تا ایده های خود را امتحان کرده و بدانید که آیا اصلاً چنین کسب و کاری را دوست دارید یا خیر.

حتماٌ یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری مانند باشگاه مشتریان راه اندازی کنید تا فیدبک آنها را بلافاصله بعد از افتتاح بگیرید. واکنش مشتریان را وقتی در مغازه شما هستند تماشا کنید. با آنها در خصوص تجربه شان صحبت کنید. از آنها بخواهید طی فرم نظرسنجی فیدبک خود را به شما بگویند. اگر شما با مشتریان خود تعامل نداشته و از خواسته ها و انتظارات آنها بی اطلاع باشید، کسب و کار شما زیاد دوام نخواهد داشت.

عناصر کلیدی موفقیت در صنعت فست فود

موفقیت در صنعت فست فود به تبحر در یکسری پارامترهای متفاوت به نسبت بخش رستوران های لوکس احتیاج دارد. مشتریانی که به یک فست فود می روند دنبال سرعت، راحتی، ارزانی و قابل پیش بینی بودن هستند تا اینکه در پی تجربه یک غذای به یاد ماندنی. کارفرمایان حوزه فست فود که این موضوع را درک کنند می توانند به این عناصر تسلط داشته باشند. با توجه کافی به خدمات مشتریان و جزئیات عملیاتی، فست فود شما می تواند امیدوار به کسب سود منطقی باشد. قبل از راه اندازی فست فود خود روی تمام این موارد خوب فکر کنید.

برندینگ همه چیز شماست

مک دونالدز، برگر کینگ و وندیز نمونه های از برندهای فست فودی بسیار موفق و فوق العاده معروف هستند. علامت ها، لوگو ها و شعارهای آنها در سرتاسر دنیا قابل رویت است. طرفداران فست فود قابل پیش بینی بودن را دوست داشته و می خواهند بدانند دقیقاً قبل از اینکه از درب وارد شوند چه چیزی خواهند داشت. بازدید از یک شعبه مک دونالدز در نیویورک باید خیلی مشابه بازدید از یه شعبه دیگر مانند مک دونالدز پکن باشد. توصیه می کنیم قبل از راه اندازی فست خود حتماً از تعداد زیادی فست بازدید بعمل آورید. بدون شک همانند تمام مجموعه هایی که غذا در آن تولید و سرو می شود طراحی دکوراسیون فست فود نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. طیق سایت cbsnews.com جالب است که بدانید مک دانلدز فقط برای تغییر دکوراسیون ۱۴۰۰۰ شعبه خود در آمریکا بودجه ای بالغ بر ۶ ملیارد دلار اختصاص داده است.

با ارائه برندینگ ساده که به راحتی قابل تشخیص و همه جا یکسان باشد، یک کسب و کار به مشتریان خود این اطمینان را می دهد که هیچ چیز تغییر نکرده و نخواهد کرد. شعارهای ساده در مغز طنین انداز شده و در پیام های بازرگانی تلویزیون و رادیو بطور دائم پخش و تکرار میشوند تا وقتی مشتریان مغازه فست فودی را می بینند انگار که برند از قبل درون آنها جای داشته است. پیش از راه اندازی فست فود تان حتماً از مشاوران برندینگ مشورت بگیرید.

بیشتر...  استخدام، جذب و نگهداشت نیروی انسانی برای رستوران ها

موقعیت، موقعیت و موقعیت

در فست فودها راحتی حرف اول را می زند بنابراین برای موفقیت، یک مغازه فست فود باید در یک منطقه پر ترافیک واقع شده باشد. فست فودها مانند رستوران ها یک مقصد گردشگری نبوده و مشتریان برای یک پرس سیب زمینی سرخ شده همانند تجربه یک رستوران خاص مسافرت نمی کنند یا مسیر طولانی با ماشین طی نمی کنند.  با اجاره مغازه در مال ها و مناطق تجاری شلوغ، کمپانی های فست فود مشتریانی که برای رفتن به رستوران و … برنامه از پیش تعیین شده ای نداشته اند را جذب خود می نمایند. اگرچه مناطق پر ترافیک اجاره های به نسبت بالایی دارند اما باعث می شوند که ترافیک ماشینی یا پیاده منظمی (یا ترکیب هر دو) از کنار رستوران شما رد شود. در نتیجه حتماً هنگام راه اندازی فست فود به اهمیت انتخاب موقعیت توجه نمایید چراکه انتخاب درس از ابتدای کار هرچند ممکن است وقت شما را بیشتر بگیرد اما از صرف هزینه و وقت مضاعف در آینده پیشگیری خواهد نمود.

فست فود باید …. سریع باشد

همانطور که از اسم فست فود پیداست به غذایی می گویند که سریع باشد (چه در آماده سازی و چه در خوردن). خیلی از مردم فست فود را در مسیر اداره خود یا مقصدی دیگری می خورند. علت اینکه پنجره های بیرون بر مخصوص ماشین ها اینقدر پرطرفدار هستند این است که افراد حتی نمی خواهند برای پیاده شدن از ماشین خود وقت صرف کنند. هر چه رستوران غذای سفارش داده شده را سریع تر آماده کند مشتری نیز خوشحال تر و راضی تر است. راه اندازی آشپزخانه های استاندارد شده و کارآمد به همراه تمرکز بر غذاهایی که امکان طبخ سریع آنها وجود دارد، دو راهی هستند که مک دانلدز را در این صنعت رقابتی بر طبق مجله بیزنس ویک اینقدر موفق کرده است. رستوران هایی که غذای بیرون بر و دلیوری دارند باید خدمات دلیوری را نیز سریع انجام دهند تا از نارضایتی ناشی از انتظار طولانی مشتریان جلوگیری نمایند. برای افزایش سرعت سرویس دهی قبل از راه اندازی فست فود خود از مشاوران قوی مشورت بگیرید.

 کارایی در عملیات

طبق سایت Street Directory رستوران های فست فود حاشیه سود پائینی دارند و از راه فروش تعداد زیادی محصول پولشان را بدست می آورند. در این محیط تجاری، عملکرد موثر و بهینه حیاتی است. این یعنی کاهش دور ریز غذا، استخدام پرسنل با حداقل دستمزد و کسب سود از صرفه جویی در مقیاس زمانیکه موقع خرید مایحتاج و مواد اولیه است. هر یک ریال که بدون دلیل در عملیات خرج شود، مانند یک ریال است که از سود شما کم شده باشد. به دلیل گردش منابع انسانی بالا در این صنعت، سیستم های آموزش برای کارکنان جدید باید استانداردسازی شده، سریع و موثر باشد. استانداردسازی یکی از مهمترین اصول موفقیت می باشد که مالک یا مالکین باید قبل از راه اندازی فست فود خود از پیاده سازی آن در کسب و کار شان  مطمئن شوند.  یکی از بخش های مهم این فرآیند استانداردسازی پروسه آموزش پرسنل می باشد که کمک می کند تا یک برند برای حفظ کیفیت خود به پرسنل قدیمی وابسته نبوده و پرسنل جدید بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن بدون ایجاد کوچکترین خلل در سیستم کیفیتی مشابه با استاندارد برند ارائه کنند.

بدون دیدگاه

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.