استخدام نیرو

استخدام، جذب و نگهداشت نیروی انسانی برای رستوران ها

آیا شما هم با مشکلات مربوط به جذب نیروهای مناسب درگیر بوده اید؟ آیا بعضی از نیروهایی که استخدام کرده اید انگار برای این کار ساخته نشده اند و انتظارات شما را برآورده نمیکنند؟ آیا با درگیری ها و ضررهای استخدام و بعد اخراج نیروهای نامناسب روبرو بوده اید؟

مقدار ریزش نیروی کار در دنیا و به خصوص امریکا بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد است و اینطور که مشاهده میشود در ایران نیز این مقدار اگر بیشتر نباشد کمتر نیست.

مدیر یک مجموعه وظایف بسیار مهمی دارد که ارتباط مستقیم با موفقیت و سود آوری مجموعه دارد. یکی از وظایف مدیر در خصوص نیروی انسانی عبارت است از:

 1. استخدام نیروی انسانی عالی
 2. هدایت و ارتقای توانایی های نیروها
 3. نگهداشت نیروهای انسانی ارزشمند

علاوه بر زمان ارزشمندی که جذب نیروی انسانی از مدیریت میگیرد، این کار هزینه های پیدا و پنهان زیادی دارد.

تخمین هزینه مستقیم جذب نیروی انسانی

به طور کلی میتوان هزینه ها را به گروه های زیر تقسیم کرد که هر کدام آیتم ها خرده هزینه های مربوط به خود را دارند

هزینه پیش جذب: 

این هزینه مربوط به زمانی است که یک کارمند استعفایش را اعلام میکند، یا حتی اعلام نمیکند، در این زمان در حقیقت فرد کار را ترک کرده است، هزینه های این کار در حقیقت مربوط به صرف زمانی است که برای اعلان و بررسی علت خروج(مصاحبه خروج) صرف میشود. هزینه های مانند صرف وقت مدیریت برای تصفیه، خروج از لیست بیمه، پرداخت بیمه و پاداش و …  

هزینه استخدام و انتخاب:

این هزینه ها شامل هزینه آگهی، وقت مدیر و سایر کارکنان برای نوشتن آگهی، پاسخگویی شفاهی و بررسی اولیه کاندیدا ها، مصاحبه حضوری  و مانند آن میشود، یا هزینه هایی که به عنوان مثال به رستویار برای جذب نیرو میپردازید. همچنین هزینه های کوچک دیگری مانند چاپ فرم و تلفن و پذیرایی و… نیز وجود دارد.

این هزینه ها ممکن است برای نیروهای تخصصی مانند سرآشپز و مدیران بالاتر برود و هر چه شما در روش های جذب کاندید مهارت کمتری داشته باشید هزینه های بیشتری میپردازید.

هزینه به کار گماری و آموزش اولیه: 

هر چقدر هم کارجو مهارت داشته باشد باز نیاز است توسط مدیر و سایر کارکنان مدتی زمانی صرف آموزش و آشنایی او با محیط کار جدید و دستگاه ها و روتین های موجود بشود. بعضی رستوران ها دفتر چه های دستورالعمل و آموزش های چند روزه تا طولانی برای آموزش دارند. همچنین هزینه های دیگری برای اقلامی مانند لباس و پکیج، قرارداد و ثبت نام فرد و آزمایشات و… وجود دارد.

بیشتر...  چرا بازاریابی دیجیتال برای رستوران ها ضروری است؟

 کاهش بهره وری:

یک نیروی جدید تا زمانی که اصطلاحا جا بیفتد و مانند یک کارمند ورزیده بتواند بهره وری کامل را داشته باشد تمام حقوقش را میگیرد اما به اندازه یک نیروی با سابقه کار نمیکند. همچنین این نیرو نیاز به کمک دارد و کم کاری این نیرو توسط سایر کارکنان باید جبران شود. همچنین از دست دادن یک نیروی مجرب ممکن است به فروش شما آسیب بزند و شما از این سود احتمالی محروم میشوید.

ترک کار یک نیرو چقدر هزینه دارد؟

طبق یک تحقیق در امریکا توسط مرکز تحقیفات خدمات( Center of Hospitality Research)  هزینه ترک یک نیرو در رستوران به ترتیب برای هزینه های اولیه ۳ درصد (۱۷۶ دلار) جذب و استخدام ۲۰ درصد(۱۱۷۳ دلار) انتخاب نهایی ۱۱ درصد (۶۴۵) دلار ، به کار گماری و آموزش اولیه ۱۴ درصد (۸۲۱ دلار) و بهره وری اولیه پایین ۵۲ درصد (۳۰۴۹) دلار و جمعا به طور متوسط برابر با ۵،۸۶۴ دلار بوده است.

recruitment in Iran

recruitment in Iran

هزینه های ذکر شده مربوط به کشور امریکا بود، در ایران اگر چه ما کمابیش همه این هزینه ها را داریم اما سعی کرده ایم بر مبنای هزینه های تقریبی سال ۱۳۹۸، آن ها را بومی سازی کنیم که نتیجه آن را به طور خلاصه در جداول زیر میبینید:

هزینه های انتخاب و استخدام

 

هزینه های به کارگماری و افت بهره وری

 

جمع هزینه جذب و استخدام و جایگزینی نیروی جدید در ایران حدودا برابر است با ۳ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان

به نظر میرسد با توجه به اختلاف حقوق امریکا (۱۳۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار) با ایران (حدود ۲ میلیون طبق وزارت کار) هزینه ترک کار نیروها با هم نزدیکی های زیادی دارد. البته متاسفانه یا خوشبختانه در ایران هزینه زیادی بابت آموزش و ارتقای کارکنان نمیشود بنابراین از بسیاری از هزنه ها صرف نظر کردیم.

سایر اثرات جذب نیروی نامناسب

تمامی زیان های ترک نیروی کار مادی و قابل اندازه گیری نیست، بعضی از تاثیرهایی که ترک نیروها بر  کسب و کار ما میگذارند عبارتند از:

 • تاثیر منفی فرد روی عملکرد سایرین
 • تاثیر روی کار تیمی و روحیه تیم
 • آسیب به برند و شهرت رستوران و مدیر
 • ضررهای مالی
 • درگیری های احتمالی مربوط به اخراج
بیشتر...  چگونه یک رستوران راه اندازی کنیم؟

 

چه کار باید کرد؟

گزینش و استخدام نیروهای انسانی بسیار دشوار است، متاسفانه بیش از نیمی از کارجویان توانایی نگارش رزومه کامل و مناسب را ندارند و بر اساس آمار بیش از ۳۰ درصد افراد در رزومه خود و همچنین در مصاحبه اطلاعات خلاف واقع میدهند.در سازمان های بزرگ گزینش، ارتقا و نگهداشت نیروی انسانی بر عهده واحد منابع انسانی است اگر واحد منابع انسانی افرادی با تحصیلات مربوط و توانمند باشند میتوانند تاثیر چشم گیری بر بهره وری و سود آوری مجموعه داشته باشند.

متاسفانه همه کسب و کارها امکان ایجاد چنین واحدی را ندارند و این کار زمان و انرژی زیادی از مدیران مجموعه میگیرد. در این موارد بهترین راهکار برون سپاری این فعالیت ها به گروه های متخصص این کار است.

فرایند جذب مناسب مهمترین کاری است که میتوان در این خصوص انجام داد که بسیار تخصصی است. همینطور که در جداول بالا ملاحظه میکنید هزینه های جذب و استخدام توسط کارفرما آنچنان تفاوتی با جذب تسط متخصصینی مانند رستویار ندارد و کاملا به صرفه است که این کار برون سپاری شود.

نگهداشت نیروها نیز بسیار اهمیت دارد و البته اگر جذب نیروها به درستی انجام شود نیمی از مسیر برای نگهداشت نیروها طی شده است، معرفی و شروع به کار صحیح نیرو، سرپرستی صحیح، محاسبه حقوق و پاداش و جبران خدمات موثر و انگیزش کارکنان از موضوعاتی هستند که در نگهداشت باید به آن ها توجه کرد. رستویار مفتخر است علاوه بر جذب نیروها در مورد نگهداشت نیز به کارفرمایان محترم مشاورره ارایه دهد.

 

چرا رستویار ؟

 • تیم رستویار شامل افراد متخصص و مجرب در زمینه جذب نیروی انسانی به ویژه برای رستوران ها است.
 • تیم ما شامل کارشناسان مدیریت و منابع انسانی، روانشناس و مشاور شغلی با تحصیلات لیسانس تا دکترا است.
 • ما کاملا با صنعت غذا و نوشیدنی آشنا هستیم و دیتابیس کاملی از مدیران و کارجویان این صنعت داریم
 • ما بر اساس روش های علمی ثابت شده و تجربیات و شناخت از فرهنگ شغلی کشورمان استخدام میکنیم
 • هزینه خدمات ما بسیار منصفانه است و کیفیت و ماندگاری نیروها را تضمین میکنیم
 • انجام آموزش های حرفه ای میزبانی و فروش برای کارکنان یکی از خدمات ما است
 • ما در خصوص نگهداشت، افزایش رضایت شغلی و آزمونهای تخصصی برای ارزیابی کارکنان شما پیشنهادات عالی داریم.
 • رستویار خدمات کامل دیگری برای افزایش فروش، تبلیغات، برندینگ و مشاوره تخصصی مدیریت برای شما دارد.
بیشتر...  اهمیت طراحی دکوراسیون رستوران
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت