manager

چهار توصیه برای استخدام یک مدیر رستوران عالی

در شرایط ایده آل شما معمولاً دنبال مدیری هستید که بتواند بخوبی پشتیبانی کند، مفید و منصف باشد و برای اینکه همه چیز کار کند هر آنچه نیاز هست را انجام دهد، میکرو منیجمنت نکند، وقتی رستوران شلوغ است ناپدید نشود، پارتی بازی نکند و همیشه لبخند هم بزند.

البته که پیدا کردن چنین مدیری کار سختی است اما می توان با دنبال کردن نکات زیر یک مدیر خوب استخدام کرد:

 

بدانید چه چیزی از یک مدیر رستوران انتظار دارید

وقتی یک مدیر رستوران به مدیر شعب کتباً گزارش می دهد، مثل آن است که به مشتریان و پرسنل خود گزارش می دهد. بهرتین مدیران انگیزه دهنده ها، آموزش دهنده ها، کمک پیش خدمت ها، تحویل دهندگان، واسطه گران تعارض ها و …. هستند. مثلاً زمانیکه ویتر مریض است، مدیر باید خود در صورتیکه نیروی جایگزین کافی نداشته باشد آستین های خود را بالا بزند و کمک کند. اگر پرسنل شما اسکلت کسب و کار شما باشند، مدیر شما ستون فقرات آن است.

 

 • دانستن واقعیت سخت این شغل

بسیاری از کارکنان یک رستوران خود را در آینده مدیر می بینند در حالیکه نمی دانند آرزو بودن در چه کار سختی را دارند.

مدیر رستوران باید بتواند هر کاری را تمام کند، زمان زیادی روی پا بایستد، وقتی بقیه کارکنان از مغز خود استفاده نمی کنند از مغز خود استفاده کند، موجودی انبار را کنترل کند. یک مدیر نباید هرگز خود را بالای وظایف پرسنل خود ببیند و در صورت لزوم ظرف شسته و آشغال ها را نیز بیرون ببرد. شاید تنها چیزی که یک مدیر رستوران تجربه نکرده است رفتن به خانه با جیب های پر از پول انعام مشتریان باشد.

مدیران عالی باید از اینکه عضوی از تیم رستوران شما هستد هیجان زده بوده و حس نتیجه گرایی و رضایت مندی  داشته باشند.

 

 • آشنایی با سطح بالاتر نیازمندی شغلی

مسئولیت پذیری در قبال رسیدن به اهداف خاص با برنامه ریزی مانند پیاده سازی باشگاه مشتریان، مدیریت انبار و موجودی، آموزش فروش برخی از آیتم های منو به پرسنل از جمله قابلیت های عالی یک مدیر رستوران می باشد که تشخیص مشکل و پیدا کردن راه حل وظیفه اوست.

بیشتر...  طراحی و چاپ منو رستوران چقدر مهم است؟

 

 • ترفیع پرسنل فعلی خود را نیز در نظر داشته باشید

کارکنان شما با سیستم شما آشنا بوده و آنرا بخوبی درک می کنند. از علایم یک پرسنل مستعد برای ترفیع به عنوان مدیر این است که منو را بخوبی می شناسد، مشتریان قدیمی عاشق او هستند، بیشترین درآمد را طی شیفتی که در آن کار می کند بطور مستمر حاصل می کند، همکارانش به او احترام می گذارند و حتی به پرسنل جدید آموزش می دهد. در نهایت او به کسب و کار شما متعد و پایبند است.

افراد زیادی برای مدیر شدن در رستوران شما کاندیدا می شوند ولی تعداد معدودی از آنها می تواند تیم شما را با انگیزه نگه داشته، عملکرد را بهبود بخشند و اطمینان حاصل کنند که مهمانان شما با رضایت و خوشحالی رستوران را ترک می کنند.

قبل از اقدام به استخدام یک مدیر توصیه می کنیم کارهای زیر را انجام دهید

 • مسئولیت های مدیرتان را دقیقا مشخص کنید

 • برنامه توسعه ۵ سال آینده خود را از نظر توسعه درآمد و شعب پیش بینی کنید

این کار به شما کمک می کند تا بدانید چه سطح از انتظارات از مدیری که می خواهید استخدام کنید باید داشته باشید تا در آینده به بدرد شما بخورد. از طرفی با پیش بینی رشد شما می توانید افزایش حقوق پرسنل خود را خصوصاً آنهایی که وفادارتر می مانند را تا حدودی تعیین کنید.

 

پیدا کردن کاندیداها

در کنار ابزارهای آنلاین و آفلاین موجود برای پیدا کردن کاندیداهای دارای پتانسیل، شما می توانید از روابط شخصی و توصیه دوستان و آشنایانتان در کنار هدهانترها استفاده کنید.

 

مصاحبه کردن

حیاتی ترین لحظه در پروسه استخدام بدون شک مصاحبه می باشد که تنها شانس شما برای دانستن هر آنچه می خواهید در مورد کاندیداها بدانید محسوب می شود. سعی کنید یک محیط راحت و مثبت برای مصاحبه انتخاب کنید و با لبخند زدن و تعارف کردن قهوه یا چای به کاندیداها، کاری کنید احساس راحتی کنند.

 

استخدام کاندیدای درست

علاوه بر دانش و صفات لازم برای دستیابی به این پوزیشن، تمایل به انطباق با شرایط در حال تغییر، تجارب قبلی، شخصیت، حقوق قابل مذاکره و سایر عوامل شما را برای انتخاب کاندیدای مناسب یاری خواهند نمود.

بیشتر...  چگونه پرسنل خود را حفظ کنیم؟ | راه های نگه داشت کارکنان

هیچ وقت به سوابق عالی و دوره های آموزشی خوب در زمینه مدیریت برای انتخاب یک مدیر اکتفا نکنید. مدیر باید نه فقط اهل حرف بلکه اهل عمل نیز باشد.

 

از بین کارکنانتان به درستی با ترفیع مدیر بسازید

برای این کار  باید موارد زیر را رعایت نمائید:

 • انتخاب افراد منتخب و آموزش تمام کارکنان صف خود
 • آموزش مداوم ساخت محیط کاری مثبت برای کارکنانی که در آن کار می کنند
 • همیشه دنبال کاندیدای مدیر آتی خود بگردید
 • یک برنامه آموزش مدیریتی بگذارید

داشتن تجربه برای کاندیداهای متقاضی پوزیشن مدیریت اهمیت زیادی دارد چراکه شما به فردی نیازی دارید که بمحض ورود بتواند آمادگی و توانایی انجام هرکاری که از او درخواست می شود را داشته باشد از پختن تا ظرف شستن. شما به کسی احتیاج دارید که پیش نیازهای احراز شغل را درک کند و بتواند هرجا لازم شد مداخله کرده و بدون اینکه به او گفته شود، دستورات و تصمیمات مقتضی اخذ نماید.

افرادی را که در مصاحبه اول قبول شده اند و نظر شما را بیشتر در بین کاندیداها به خود جلب کرده اند را دعوت کنید تا از رستوران شما بازدید داشته و پرسنل تان را به آنها معرفی کنید. به آنها اجازه بدهید سوال نیز بپرسند. به اعتماد به نفس و رفتار آنها در هنگام بازدید توجه کنید.

نقاطط ضعف و قوت هر کاندیدا را آنالیز کرده و فردی که در رزومه، مصاحبه و تور رستوران گردی بیشتر با آنچه قبلاً  در ذهن خود تعریف کرده بودید مطابقت داشت را انتخاب نمایید.

سعی کنید دنبال کاندیداهایی باشید که بک گراند یا سابقه تحصیلی در رشته های هتلداری و میزبانی و نیز خدمات غذایی داشته باشند. هر دو این موارد برای شغل مدیریت مهم هستند چراکه یک مدیر باید هم پرسنل آشپزخانه را مدیریت کند و هم پرسنل سالن.

بطور کلی داشتن خصوصیات زیر برای یک مدیر رستوران لازم است:

 • مهارت های ارتباطی عالی
 • توانایی تصمیم گیری سریع
 • صبور بودن به اندازه کافی برای کنترل هرگونه شرایط
 • چندکاره بودن
 • آشنایی با هنر مدیریت تیمی یا کار گروهی
 • آشنایی با ترفندهای حل اختلاف
بدون دیدگاه

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.