1. طراحی و چاپ منو خود را همیشه به یک حرفه ای بسپارید

یک طراحی منوی رستوران خوب برای مارکتیگ پلن هر رستورانی کلیدی می باشد. وقتی شما یک منو دیزاین می کنید، باید نشان دهنده شخصیت رستوران شما بوده و برند شما را همیشه در ذهن مشتری تازه نگه دارد.

 

طراحی و چاپ منو می تواند در نقش بستن برند شما در ذهن مشتریان تاثیر بسزایی داشته باشد

منوی شما، وسیله اولیه نمایشی شما بحساب می آید. منو دقیقا نشان می دهد شما کی هستید و می خواهید چه چیزی ارائه کنید. از طرفی باید تاثیر کافی روی مشتری بگذارد تا مدت ها پس از اینکه پیشخدمت آنرا با خود برد، هنوز در خاطر مشتری بماند. به علاوه باید برند رستوران شما را طوری منتقل کند تا مشتریان به هیجان آمده، دوباره برگردند و به خانواده و دوستانشان نیز رستوران شما را پیشنهاد کنند.

 

طراحی و چاپ منو خود را با اطلاع از وضعیت رقبای خود انجام دهید

قبل از طراحی منو به داشته های خود و رقبایتان از نظر تنوع محصول، قیمت ها، شیوه های بازاریابی و … نگاهی بیاندازید. منو، وب سایت، شبکه های اجتماعی و … رقبایتان را تحلیل کنید.

در نظر داشته باشید که ۸۰ درصد مشتریان شما را افرادی تشکیل می دهند در فاصله ۱۰ دقیقه با رانندگی از رستوران شما زندگی می کنند. با دانستن این واقعیت سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • منوی رستوران من چه چیزهایی ارائه می کند که دیگران در این منطقه ارائه نمی کنند؟
 • چه آیتم هایی از منوی من و دیگران مشترک است؟
 • چقدر قیمت گذاری های ما همپوشانی دارد؟
 • آیا منوی من تنوع بیشتری از دیگران دارد؟
 

در طراحی و چاپ منو باید نوع رستوران، سبک منو و کانسپت آن مورد توجه قرار بگیرد

یک منوی ساده با متن خالی و بدون عکس می توانند نشان دهنده سادگی و شیک بودن رستوران شما باشد. یک منوی قطور، پر زرق و برق و دارای تصاویر زیاد روی شاد بودن فضای شما تاکید می کند. در نتیجه شما باید شخصیت رستوران خود را بشناسید تا طراح شما بتواند آنرا از طریق منو به مخاطبین منتقل نماید.

بیشتر...  چگونه یک فست فود کارآمد راه اندازی کنیم؟

 

با طراحی و چاپ مناسب می توانید آیتم های منوی خود را پرفروش تر کنید

باید به ترتیب دارای المان های اشتهاآوها، سالادها، سوپ ها در ابتدا و سپس پیش غذاها و دسرها باشد. غذای اصلی قبل از نوشیدنی ها باید قرار بگیرد. آیتم های پرفروش باید در صفحاتی باشند که شامل تصویر و عکس باشند تا توجه بیشتری به خود جلب کنند. تکنیک های مرچاندازینگ به شما کمک می کند تا مشتریان غذاهایی که شما مد نظرتان است را آسانتر پیدا کنند و از آنها سفارش دهند. این آیتم ها شامل سیگنیچرها، اسپشیالیتی ها و غذاهای جدید می باشند.

پرفروش ترین آیتم ها را در موقعیت Prime Sweet Spots بیاورید که مشتریان اول نظرشان به این فضاها جلب می شود و چشم شان به آنها میخورد. اینکه منوی تان را در تک ستون طراحی کنید یا دو ستون از نظر روانشناسی هرکدام پیام خاصی را به بیننده منتقل می کند.

برای جلب کردن توجه مشتریان به آیتم های خاص، طراحان از مواردی مانند باکس، لوگو، لیبل، عکس، رنگ و … استفاده می کنند.

انتخاب اسم آیتم ها باید خاص و خلاقانه باشد. ذکر مواد تشکیل دهنده هر آیتم می تواند تاثیر مثبتی روی مشتری بگذارد.

 

اشتباهاتی که باید از آنها در طراحی منو پرهیز کنید

 • منوهایی که برای در دست گرفتن خیلی بزرگ باشند
 • منویی که نوشته های روی آن خیلی ریز بوده و به سختی خوانده شود
 • منوهایی که دارای ترجمه انگلیسی برای عبارات و کلمات غیر انگلیسی نباشند
 • آیتم هایی که با عکس هایشان تطابق ندارند
 • کلیپ آرت های از پیش ساخته شده
 • عدم تطابق برند و منو از نظر ظاهری و رنگ
 • منوی بدون غذای روز یا هفتگی
 

قیمت گذاری آیتم های منو

قیمت آیتم های معمول خود را نهایتاً چند هزار تومان بیشتر یا کمتر از رقبا قیمت گذاری کنید. اگر در منوی خود آیتم های خاصی دارید که رقبا ندارد می توانید آنرا را گران از سایر موارد منو قیمت گذاری کنید ولی توجه کنید که خیلی گران تر نباشد.

اگر عکس غذاها را در منو می گذارید از دید مشتری به آنها نگاه کرده و ببینید آیا ظاهر آنها قیمت شان را توجیه می کند یا خیر. اگر نه سعی کنید با تغییر دادن ظاهر آنها قیمت شان را توجیه پذیر نمائید. طراحی و چاپ منو با کیفیت می تواند قیمت بالای محصولات شما را تا حد زیادی توجیه کند.

بیشتر...  چگونه یک سرآشپز ایده آل استخدام کنیم؟

 

سود دهی منو

هر شش ماه یا یکسال منوی خود را کنار منوی رقبا گذاشته و آنها را آنالیز کنید و ببیند کدام آیتم ها بهتر می فروشند و کدام ها اصلاً خوب نیستند. مشخص کنید کدام آیتم ها از همه محبوب ترند، کدام یک پرسودترند، کدام ها به تاکید بیشتر نیاز دارند و کدامیک نیاز به حذف یا جایگزین شدن دارند.

 

چرا منوی چاپی برای رستوران های اینقدر مهم است

نیمی از مشتریان شما وقتی به رستوران تان می آیند که گرسنه هستند و زمان زیادی برای خواندن جزئیات منو ندارند. از طرفی یک تحقیق جدید نشان می دهد که متوسط زمانی که یک مشتری برای خواندن منو صرف می کند ۱۹۰ ثانیه است. از این رو منو باید قابل فهم و همه چیز را سربسته معرفی کند.

 • منوی رستوران، کارت ویزیت واقعی رستوران شما است و باید سبک و ماهیت رستوران شما را نشان دهد.
 • منو رستوران درباره محصولات بلندتر صحبت می کند. از این رو باید در طراحی آن دقت کافی نمود زبان منو باید قابل فهم باشد و عکس آیتم های می تواند تصویر واضح تری از غذاها بدهد.
 • منو راهنمای مشتریان است. شما باید منوی متنوعی داشته و یک منو با یک یا دو غذا هیچ وقت مناسب نیست. البته حتی کم فروش ترین آیتم های یک منو نیز باید یک حداقل فروشی داشته باشند.
 • منو به مشتریان کمک می کند تا تصمیم نهایی خود را بگیرند و در وقت و نیروی انسانی نیز صرفه جویی می کند. هر غذا باید با توضیح کوتاهی همراه باشد تا مشتری آنرا بفهمد.
 • متن برای بهتر خوانده شدن باید روی بک گراند ساده باشد.
 • آیتم های منو باید به شاخه ها و زیر شاخه هایی تقسیم شوند تا خواندن و گشتن در آن برای مشتریان آسان تر شود.
 • اندازه فونت باید آنقدر بزرک باشد که مشتریان سالمند نیز بتوانند آنرا به سادگی بخوانند.
 • آیتم های گران و ارزان باید در منو ترکیب شوند.
 • همیشه آیتم های کندرو را بلافاصله بعد از آیتم های پرفروش و تندرو بیاورید.
 • عکس غذاها را در منو بیاورید چراکه عکس از متن صدایش بلندتر است.
 

۵ دلیل که یک رستوران نیاز به یک لوگو خوب دارد

 • ایجاد یک تاثیر اولیه خوب

بیشتر رفتارهای خرید و مصرف بر اساس تاثیر اولیه شکل می گیرند. از آنجائیکه انسانها موجودات بسیار شهودی هستند، رسانه های تصویری بسیاری مهم هستند. یک لوگو علامت اعتبار و حرفه ای گری است و می تواند نوع رستوران را مشتری نشان داده و در تصمیم او تاثیر گذار باشد (هزینه، نوع غذا، رسمی بودن یا نبودن)

 • جلب مشتریان بیشتر

یک لوگو کارآمد می تواند مشتریان را به خود جلب کند. وقتی مشتریان یکبار با آن آشنا شوند، آنرا با تجربه خود مرتبط کرده و این مسئله می تواند بازدیدهای آتی را تقویت کند. هنگام رانندگی لوگوها راحت تر قابل رویت و تجزیه تحلیل هستند تا خواندن نام رستوران ها.

 • به خاطر سپردن را تقویت می کند

۴۰ درصد از افراد بیشتر چیزهایی را که می بینند را بیاد می آورند تا چیزهایی که می شنوند یا می خوانند. لوگوی اپل و نایک را بیاد بیاورید. خیلی سخت است که به برند ها فکر کنید بدون اینکه لوگوهای آنها را تصور نکنید. یک لوگوی خوب به مشتریان اطلاعات مفیدی برای بهتر یادآوردن رستوران در آینده خواهد داد.

 • یک پیام را منتقل می کند

یک لوگو وسیله ای بسیار خوب برای انتقال پیام یک رستوران است زیرا می تواند پشت داستان یا تاریخچه برند مخفی شود و دلایلی را که بخاطر آنها مالک برند در این کسب و کار است را بخوبی نشان دهد.

 • نسبت به رقبا متمایز کند

یک رستوران به کمک لوگو می تواند خود را از سایر رقبایش متمایز کند.

بیشتر...  کافی شاپ چیست؟ | نگاهی به تاریخچه کافی شاپ یا قهوه خانه
بدون دیدگاه

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.