اهمیت شخصیت شناسی در استخدام پرسنل مناسب برای رستوران

شخصیت شناسیشناخت افراد و صفات واقعی آنها ( شخصیت شناسی ) از داشتن مهارت ها و تجربه کاری نیز مهم تر است. بسیاری از مدیران افراد دارای مدرک تحصیلی یا سابقه کاری را در اولویت استخدام قرار می دهند در صورتی که دانش و مهارت دو چیز اکتسابی است و می توان آنها را یاد گرفت اما صفات و ویژگی های شخصیتی تقریباً غیر قابل تغییر هستند.

اینکه یک کارجو تا چه میزان صفات مورد نیاز و مطابق با الزامات شغل مورد نظر را به اشتراک می گذارد تا حدود زیادی نشان دهنده تناسب اخلاقی، رفتاری و شخصیتی کاندیدا با شغل و نیروی مورد نیاز یک مدیر می باشد. از طریق تست های شخصیت شناسی  و یا مصاحبه یک متخصص روانشناسی و شخصیت شناسی با کاندیداها می توان تا حدود زیادی از ورود افراد نامناسب که تناسبی با فرهنگ سازمان شما ندارند جلوگیری نمود.

چرا شخصیت شناسی اینقدر مهم است؟

شخصیت شناسیبرای ارزیابی صحیح کاندیداها معمولاً نیاز به کارشناسان تحصیل کرده در رشته های روانشناسی با گرایش شخصیت شناسی و داشتن مصاحبه های هدفمند و چند مرحله در کنار تست های شخصیت شناسی و ابزار موجود برای شناخت ترجیح های شخصیتی، صفات اصلی شخصیتی و نیز مدل های شخصیتی متفاوت می باشد.

شناخت شخصیت اصلی یا شخصیت شناسی و واقعی کارجویان نیاز به کارشناسی تخصصی دارد چرا که بسیاری از کاندیداها واقعیت را مخفی می کنند و یا چیزهایی که در وجود خود دارند اما آنها را دوست ندارند را نشان نداده و بیشتر خود را طوری نشان می دهند که دوست دارند باشند (ایده آل خود) یا دیگران دوست دارند که آنها چنان باشند (ایده آل دیگران).

شخصیت شناسیمصاحبه و استخدام یک نیرو مناسب و متناسب با کار مورد نیاز شما و کاندیدایی که صفات غریزی یا بهتر بگوییم شکل گرفته و غیر قابل اکتساب را در خود دارد می تواند تا حدود زیادی در ماندگاری آن نیرو برای شما و کاهش گردش منابع انسانی تاثیر بسزایی داشته باشد. این کار بدون داشتن مهارت، تخصص و دانش لازم در زمینه شخصیت شناسی ممکن نیست.

پس اگر به عنوان یک مدیر رستوران یا سایر مجموعه های تولید و سرو غذا و نوشیدنی فعالیت می کنید اما در رشته شخصیت شناسی تبحر و تخصص کافی ندارید، بهتر است کار مصاحبه و گزینش پرسنل خود را به دستان یک تیم متخصص بسپارید تا از فواید یک انتخاب درست مانند افزایش بهره وری، کاهش هزینه ها، افزایش فروش، حفظ و افزایش ارزش برند و اعتبار مجموعه شما، بهبود کیفیت محصولات، جلب رضایت مشتریان و … بهره مند شوید.

بیشتر...  استخدام، جذب و نگهداشت نیروی انسانی برای رستوران ها

شخصیت شناسیتیم رستوپرو از تست های شخصیت شناسی مایرز-بریگز یا MBTI، تست نئو فایو و تست هالند برای گزینش بهترین ها برای مجموعه شما استفاده می کند.

انتخاب نادرست در کنار مدیریت غیرواقعی انتظارات افراد درباره شغل شان دو دلیل اصلی ترک کار پرسنل بحساب می آیند. شما می توانید با یک انتخاب درست، نرخ گردش منابع انسانی که در صنعت رستوران سالیانه بیش از ۷۰ درصد است را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. هرچند بخشی از این گردش طبیعی بوده و دلیل آن نیاز به پرسنل بیشتر در تابستان و ماه آخر سال بوده و بخشی هم یک واقعیت جمعیت شناسی می باشد که بیشتر دانشجویان و جوانان جذب این صنعت می شوند که هر دو آنها اغلب یکسال کامل کار نمی کنند. شرایط سخت کاری شامل ساعت کار بالا و … در کنار حقوق و مزایای به نسبت کم خصوصاً در پرسنل فاقد تخصص مانند کارگر ساده، عدم وجود فرآیند ورود به خدمت و آموزش مناسب در کنار نگرفتن بازخورد مستمر از دیگر دلایل افزایش نرخ گردش منابع انسانی در این صنعت هستند.

اهمیت تناسب شغل و شخصیت شاغل

شخصیت شناسیوقتی می خواهید پرسنل جدید استخدام کنید باید کاندیداهایی را استخدام کنید که اخلاق، رفتار، ارزش ها، استانداردها و اهداف یکسان یا مشابه با سازمان و پرسنل فعلی آن داشته باشند.  تناسب فرهنگی خوب نیز می تواند وفاداری و روحیه کار تیمی را تقویت کند زیرا پرسنل جدید بخشی از محیطی است که سیستم عقیدتی او را نشان می دهد. در این محیط و سیستم پرسنل سازمان را خانه خود و مدیر را رهبر خود می داند. تست های شخصیت شناسی به شما کمک می کند تا از ورود افراد نامناسب به جمع پرسنل خود جلوگیری کنید.

۱۰ شاخصه ای که هر کاندیدا در صنعت پذیرایی و رستوران احتیاج دارد به شرح زیر می باشد:

  • شخصیت شناسیگوش کردن: ما دو گوش و فقط یک دهان داریم. این بدان معنی است ما باید دوبار بهتر و بیشتر از آن مقدار که صحبت می کنیم گوش کنیم. گوش کردن به مشتریان به مهمانان آنهم نه فقط از طریق گوش بلکه از طریق چشم ها (زبان بدن) اهمیت زیادی دارد و می تواند به ما در فهمیدن احساس مهمانان مانند عصبیت، استرس، گیجی و … کمک کند.
  • ارتباط شفاهی: صحبت کردن تقریباً به اندازه گوش کردن مهم است. رفتار پرسنل موقع صحبت کردن به اندازه نوع صحبت و جملات اهمیت دارند. آنها باید در چشم مشتریان نگاه کنند، چهره دوستانه داشته و واضح صحبت کنند.
  • مشتری محوری: مشتری شاه و ارباب است جمله است که در تمام کسب و کارها صدق می کند. مشتریان برای لذت بردن از غذا به رستوران می آید و انتظارات بالایی دارد که در صورت که سرویس خوب به آنها داده نشود باعث مایوس شدن آنها می شود. علایق مشتریان در اولویت قرار داشته و پرسنل پذیرایی باید مهمانان را خوشحال کنند و بطور طبیعی به این کار علاقمند باشند.
  • شخصیت شناسیتحمل استرس: کار کردن با افراد دیگر که هرکدام فرهنگ متفاوتی دارند منجر به ایجاد استرس می شود. گریه مستمر یک بچه یا یک مهمان ناخشنود که در حال داد زدن است و یا هر شرایط استرس زای دیگری نباید برای پرسنل غیر قابل تحمل و مدیریت باشد. اولا چون اگر پرسنل شما استرس داشته باشند مشتریان بیشتر استرس می گیرند. دوما در کسب و کار های رستورانی این شرایط استرس زا حداقل روزی یکبار پیش می آید.
  • کیفیت محوری: وقتی با غذا سروکار دارید باید علاوه بر توجه به رویه های ایمنی و بهداشت با خروجی های اضطراری در زمان آتش سوزی، کمک های اولیه و سایر قوانین و قانون ها توجه شود.
  • استانداردهای کاری: کار کردن در یک رستوران می تواند بسیار سختی باشد و ساعت کاری بالا همراه با نیاز به سرپا ایستادن و راه رفتن یا دویدن در کل روز همگی با رعایت اصل جلب رضایت مشتری در همه شرایط باعث می شود که پرسنل یک رستوران کار بسیار سختی داشته باشند. کارکنان رستوران باید شخصیت قوی داشته و قبا از اینکه این کار را شروه کنند بدانند که دقیقا خودشان را درگیر چه کار سختی می کنند. توانایی فیزیکی مورد نایز برای کار در این شرایط را نباید دستکم گرفت.
  • چندمنظوره بودن: تصور اینکه یک پرسنل رستوران دو کار را بطور همزمان انجام دهد دور از ذهن نیست. بنابراین موقع استخدام بهتر از قابلیت و تونایی همزمان چندکار را در هر کاندیدا ارزیابی نمایید.
بیشتر...  چگونه بهترین پرسنل را برای رستورانتان استخدام کنید؟

بطور کلی یک نیروی خوب باید در تیم خوب نقش خود را بازی کند، حرفه ای باشد، تعهد بالایی به مهمان داشته، مراقب باشد، دارای مهارت های ارتباطی باشد، کار با کامپیوتر را بلد باشد، دارای هیجان و شخصیت قوی باشد، منظم بوده و دارای مهارت رهبری باشد. علاوه بر این دقت بالا، انعطاف پذیری، خوش قولی، فروتنی، چندکاره بودن، سخت کوش بودن، هوش، نگرش مثبت داشتن، راستگویی و امین بودن، بیش تر و بهتر از آنچه انتظار می رود عمل کردن، تعهد،  از دیگر خصوصیات یک نیروی خوب و مناسب می باشد.

منبع شماره ۱
منبع شماره ۲
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت