با نرخ گردشی معادل ۷۹٫۲ درصد در صنعت رستوران و پذیرایی که یکی از بالاترین نرخ های گردش منابع انسانی را در بین صنایع به خود اختصاص می دهد استخدام پرسنل درجه یک امری ضروری است خصوصاً وقتی در مورد سمت های صفی یا سالن رستوران شما که با مشتری ارتباط مستقیم دارند صحبت می کنیم.

تحقیقات انجام شده توسط انجمن ملی رستوران داران نشان می دهد از هر ۴ رستوران درجه یک ۳ مورد برای تکمیل پرسنل سالن خود چالش دارند. این آمار در رستوران های کاژوال ۵۸ و در فست فود ها ۵۶ درصد می باشد.

چطور باید بهترین و درخشان ترین افراد را استخدام و اعضای ارزشمند تیم را حفظ کنیم؟

 

مدیریت برند

قدم اول برای استخدام بهترین ها قبل از مصاحبه شروع می شود. خوشنامی شما در صنعت و شبکه های اجتماعی می تواند در جذب پرسنل درجه یک کمک شایانی کند.

 

با کارمندی که می خواهید شروع کنید

به دقت کارمند عالی (با ذکر مشخصات) که قصد پیدا کردن آنرا دارید تعریف کنید و موقع پرسیدن سوالات در مصاحبه، مطالعه رزومه ها و ارزیابی کاندیداها مد نظر قرار دهید.

 

تا آنجایکه که امکان دارد از معرفی استفاده کنید

منبع اصلی برای پیدا کردن افراد دارای پتانسیل برای استخدام زیر سقف شما هستند. از بهتری کارمندان خود بخواهید دیگران را معرفی کنند و به آنها حتی پاداشی ارزشمند برای تشویق بدهید.

 

به اطلاعات جمعیت شناسی استخر استخدامی خود توجه کنید

انجمن ملی رستوران داران پیشنهاد می کند که از نسل Z یا افراد بین رنج سنی ۲۲ تا ۳۷ سال استخدام کنید که ۳۸ درصد کارکنان این صنعت را تشکیل می دهند. به این دلیل مهم است بدانیم آنها چه کسانی هستند و چه انتظاراتی از کارفرماها دارند

.

دنبال افرادی باشید که عاشق کارشان هستند و نه فقط افراد دارای مهارت

افراد باید داری یک حس گرم بوده و به مردم علاقه داشته باشند و همچنین بتوانند ارزش افزوده ای به تجربه مشتریان اضافه کنند و نه اینکه فقط یک سفارش گیر باشند. دنبال جواب این سوال از افرادی که می خواهید استخدام کنید باشید: چه کاری می خواهند انجام دهند؟تا الان برای رسیدن به اینجا چه کار کرده اند؟ آیا آنها درگیر کاری بوده اند که به نشان دهد که به چیزی احساس عشق و علاقه دارند؟

بیشتر...  نکاتی مهم برای مصاحبه و استخدام کارکنان رستوران

 

در دبیرستان ها، دانشکده ها و موسسات فنی و حرفه ای دنبال نیرو بگردید

بهتر است علاوه بر سخنرانی در دانشگاه ها و … به دنبال افراد نسل Z  که علاقمند به کار در اینگونه فرصت های شغلی هستند باشید و حتی با اساتید آنها برای شناسایی افراد با استعداد نیز صحبت کنید.

 

فرهنگ برد ایجاد کنید

همانطور که برند شما استعدادها را به خود جلب می کند فرهنگ داخلی کمپانی ابزاری برای نگه داشت آنهاست. کارکنان شما نباید احساس کنند که برای شما سرکار می آیند بلکه باید محیطی بسازید که اعضای تیم احساس قدرت و مالکیت در آن بکنند. برای کارمندانی که فروش، سود و سطوح خدماتی ایجاد می کنند پاداش تعیین کنید. هیچ چیز سریعتر از یک مدیر بد یک فرهنگ خوب را نمی کشد.

بطور کلی کارکنان سالن یا Front Of House باید نظافت عالی داشته و رفتار حرفه ای و برخورد بسیار مودبانه داشته باشند. سالن یک رستوران در حقیقت ویترین آن می باشند و مشتریان در زمان حضورشان در رستوران، با این فضا روبرو خواهند شد. لذا تجربه خوب یا بد یک مشتری در رستوران شما تا حدود زیادی به فضا و برخورد پرسنلی که در این فضا کار می کنند بستگی دارد.

سمت هایی که در بخش سالن وجود دارند به طور خلاصه عبارتند از مدیر کل (General Manager)، مدیر سالن (FOH Manager)، سرپیشخدمت یا هدویتر یا کاپیتان، بارتندر یا باریستا، بار بک یا پشتیبان باریستا، پیشخدمت یا گارسن یا ویتر، میزبان یا هاست. فود رانر یا تحویل دهندگان غذا و کمک پیشخدمت ها یا باس بوی ها جزء افرادی هستند که بین آشپزخانه و سالن مشترک هستند و بعضاً آنها را پرسنل فرانت یا سالن و برخی هم آنها را جزئی از پرسنل بک یا آشپزخانه تلقی می کنند.

بدون دیدگاه

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.