آیا می دانید آموزش کارکنان رستوران یک سرمایه گذاری واقعی برای کسب و کار شماست؟ نه تنها این یک سرمایه گذاری واقعی برای رستوران بشمار می آید بلکه کارکنانی که خوب آموزش داده شده باشند کمک می کنند تا برای مجموعه خوشنامی (برند) بهتری ساخته شود. علاوه بر این، کارکنانی که بخوبی آموزش داده شوند قادر خواهند بود انرژی کسب و کار شما را دوباره زنده کنند و این به معنی موفقیت برای برند و یک مزیت رقابتی در برابر رقبا می باشد.

اگر شما در یک رستوران قبلا کار کرده باشید این موضوع (یادگیری در حین خدمت) برای شما خیلی آشنا خواهد بود. این مدل آموزش در رستوران برای کسب و کار کارآمد نیست چرا که نه تنها عوامل اساسی را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه به خوشنامی کسب و کار شما نیز آسیب وارد می کند. و این چیزی نیست که شما دنبال آن هستید مخصوصاً وقتی که مجموعه شما تازه کار خود را شروع کرده است.

به عنوان صاحب یا مدیر یک رستوران، داشتن یک راهنمای آموزش ویتری اهمیت دارد. این راهنما باید در برنامه آموزش کارکنان گنجانده شود. با قرار دادن این راهنما در برنامه، شما می توانید در نهایت از نظرات بد مشتریان جلوگیری نمائید. همچنین کارکنان شما قادر به ارائه خدمات با کیفیت بالا خواهند بود.

۱۰ روش برای آموزش پرسنل رستوران شما بطور موثر

آموزش ویتری رستوران موضوع بسیار مهمی است چراکه کمک می کند کارکنان تجربه برخورد عالی با مشتریان را بدست آورند. علاوه بر این موجب افزایش انگیزه کارکنان شده و به تدریج و بطور مستحکم بهترین شیوه ها را در اختیار تمام اعضای تیم شما قرار می دهد.

 • با معرفی مجموعه خود شروع کنید
 • برنامه آموزشی خود را تنظیم کرده و آنرا ارتقا دهید
 • هدایت و مشاهده نمایید
 • آموزش را برون سپاری کنید
 • آموزش مهارت های جدید را پیاده سازی کنید
 • با استفاده از آخرین تکنولوژی پرسنل خود را آموزش دهید
 • از کارکنان برتر خود قدردانی نمایید
 • کارکنان را ارزیابی کنید
 • تمرینات تیم سازی انجام دهید
 • پرونده های کارکنان را نگه دارید
۱- با معرفی مجموعه خود شروع کنید

وقتی شما نیرو استخدام می کنید، مدیر رستوران همیشه می خواهد کارکنانش چند سال سابقه کار داشته باشند. کارفرمایان به این دلیل کارکنان با سابقه استخدام می کنند تا مطمئن باشند آنها زمان خیلی زیادی برای آموزش صرف نکنند. چرا؟ کارمندی که قبلا در یک رستوران یا کافی شاپ کار کرده باشد آماده شروع کار و خدمت رسانی به مشتریان است.

آنچه بیشتر مدیران و صاحبان رستوران فرماوش می کنند این است که هر رستوران منحصربفرد است. نه تنها از نظر اهداف بلکه از نظر ترکیب و خدماتش.

درست است که مشتری به مجموعه شما می آید و غذا و نوشیدنی سفارش می دهد ولی در پایان روز، مجموعه شما رقبایی دارد. برای جلوتر بودن از رقبا، مدیر باید به کارکنانش بهترین آموزش رستورانی ممکن را ارائه دهد و آنهم بدون در نظر گرفتن اینکه آنها آموزش دیده و با تجربه هستند یا خیر.

اولین قدم در آموزش نیرو معرفی مجموعه به تازه واردها می باشد. آشنایی با مجموعه به نیروهای تازه وارد کمک می کند تا خودشان را با بهترین الگوها و روش ها، اهداف، تاریخچه، فلسفه و امکانات مجموعه آشنا کنند.

بیشتر...  اهمیت شخصیت شناسی در استخدام پرسنل مناسب برای رستوران
۲- تنظیم و ارتقا برنامه آموزشی

به عنوان صاحب یک رستوران جدید، هدف شما این است که مطمئن شوید مجموعه جدید رشد کرده و به برند مشهوری تبدیل شود. تنها راه برای ممکن ساختن این مسئله آن است که اعضای جدید پرسنل را آموزش بدهید. برای قابل دستیابی بودن این موضوع شما باید یک برنامه آموزشی تنظیم نمائید.

از آنجائیکه شما پرسنل جدید را به مجموعه خود آشنا کرده اید، برنامه آموزش شما شامل دپارتمان های مختلف در رستورانتان شامل بار، سالن، هاستینگ، آشپزخانه و … می شود.

به عنوان یک مدیر، شما نیاز به کمک برای آموزش پرسنل جدید خود دارید. شما می توانید از کارکنان قدیمی و باتجربه خود استفاده کرده و به آنها مسئولیت های نظارتی بدهید تا به آموزش پرسنل جدید در دپارتمان های مختلف کمک کنند.

پرسنل با تجربه شما می توانند در آموزش نیروهای جدید در بخش هایی همچون هاستیگ، خوشامدگویی، ویتری، بارتندینگ، آماده سازی، سرو کردن، ظرف شویی و صندوق کمک کنند.

هزاران قالب آموزشی برای کارکنان رستورانی بطور آنلاین موجود می باشد. شما همچنین می توانید قالب خودتان را با کمک پرسنل با تجربه تنظیم نمائید. فراموش نکنید که به مرور زمان راهنما را بروزرسانی کنید.

۳- هدایت و نظارت

مهم است که بدانید آموزش پرسنل شما با تعلیم و آشنایی با مجموعه پایان نمی یابد. به مدیران رستوران توصیه می شود تا از ادامه هدایت و نظارت بر عملکرد پرسنل جدید و فعلی توسط نیروهای با تجربه خصوصاً رئیس دپارتمان ها اطمینان حاصل نمایند.

شاید شما تعجب کنید چرا هدایت و نظارت  تا این اندازه اهمیت دارد. در حقیقت این دو به کارکنان جدید کمک می کند تا آنچه یادگرفته اند را به درستی اجرا کنند. ارائه خدمات به مشتریان طبق بهترین الگوها و روش ها که در راهنمای آموزش آمده است با این نظارت به درستی انجام خواهد شد.

رستوران های کوچک ممکن است دچار کمبود نیرو برای همراه کردن پرسنل با تجربه با کارکنان جدید شوند.

بهترین راه برای آموزش مستمر کارکنان قراردادن نیروهای جدید زیر نظر یک سرپرست می باشد. نه تنها این روش باعث جلوگیری از اتلاف وقت می شود بلکه به مدیریت و هدایت بهتر منجر می شود.

۴- برون سپاری آموزش

با وجود اینکه راهنمای آموزش و نظارت بر پرسنل جدید بخشی از چارچوب پذیرایی و از بهترین برنامه های آموزشی رستورانی بشمار می آید اما کافی نیست. دنیا در حال تغییر است و در نتیجه، مهم است که آنها را با ترندهای جدید و در حال ظهور آشنا کرد.

تنها راه برای این مهم از طریق برون سپاری آموزش مقدور است و برای این کار رستوران شما تنها با هدف آموزش پرسنل یک شرکت آموزش خارجی را استخدام کرده یا با آن شریک می شود. مدرسین می توانند بصورت حضوری یا آنلاین کلاس های خود را برگزار نمایند. بهترین گزینه برای رستوران های کوچک آموزش از طریق کلاس های آنلاین می باشد.

بیشتر...  برونسپاری؛ چرا و کجا؟

این متد بنظر پرخرج می آید اما در بلند مدت، سرمایه گذاری خوبی است. برای تازه کارهایی که زمان کمی دارند این بهترین راه بحساب می آید. ثانیاً کارکنان شما با مهارت ها و دانش جدید آشنا می شوند.

۵- آموزش مهارت های جدید

برون سپاری آموزش ممکن است پر هزینه بنظر بیاید اما وقتی با آموزش مهارت های جدید همراه باشد می تواند منجر به مدیریت کارآمد و ارائه خدمات بهتر به مشتریان شود. علاوه بر آن کارکنان را ترغیب می کند تا برای چندین سال آینده به کار کردن برای شما ادامه دهند.

شما ممکن است تعجب کنید که آموزش مهارت های جدید در کجای در رستواران شما می تواند پیاده سازی شود. تصور کنید بارتندر شما بیمار است. بدون آموزش مهارت های جدید، این غیبت به معنی استخدام یک بارتندر پاره وقت ناآشنا به اهداف و روش های شما خواهد بود.

با آموزش مهارت های اضافی، شما می توانید نیروهای دیگرتان را آموزش دهید که چطور بارتندینگ کنند تا در صورتیکه بارتندر شما مریض شد، یکی از کارکنان شما می تواند به راحتی وظایف کارمند غایب را پوشش دهد.

مهم است بدانیم که آموزش مهارت های اضافی باعث می شود تا کارکنان شما احساس کنند تا در حال پیشرفت هستند. در نتیجه، با انگیزه خواهند ماند و در نهایت با ارزش ترین نیروی شما خواهند شد. به یاد داشته باشید آموزش مهارت های اضافی را با یک عامل انگیزشی مانند پاداش یا افزایش حقوق همراه نمائید.

۶- به پرسنل خود آموزش دهید تا از آخرین تکنولوژی استفاده نمایند

تکنولوژی به انجام آسان تر کار کمک کرده و به همین دلیل نقش مهمی در تمام صنایع و کسب و کار ها ایفا می کند. رستوران نیز از این قاعده مستثنا نیست. رستوران ها به سیستم های فروش POS با صفحه نمایش لمسی مجهز شده اند.

امروزه مشتریان می توانند از طریق اپلیکیشن های موبایل سفارش داده و درخواست دلیوری به منزل یا محل کار خود نمایند. علاوه بر این وقتی برای سفارش دادن از تکنولوژی های موجود استفاده می شود، پرسنل آشپزخانه نیز می توانند از آن استفاده نمایند. همانطور که مشاهده می کنید به غیر از جمع آوری ظروف کثیف از میزها و ظرف شویی در اکثر دپارتمان ها از تکنولوژی استفاده می شود.

آموزش استفاده از آخرین ابزار تکنولوژی در رستوران یک پوئن مثبت بحساب می آید. به این دلیل که به آنها کمک می کند تا با مشتریان ارتباط بهتری برقرار نمایند.  علاوه بر این به پرسنل کمک می کند تا مسائل بحرانی مانند پر کردن خلاء ها را حل نمایند.

۷- قدردانی از کارکنان برتر

ارائه بهترین آموزش های رستورانی به پرسنل شما کافی نیست. شما باید قدردانی از بهترین کارکنان خود را آغاز کنید. این کار باعث ایجاد انگیزه در کارکنان شما شده که یک مزیت اضافی برای شما بشمار می آید چراکه بهره وری بهبود خواهد یافت.

بیشتر...  چگونه پرسنل خود را حفظ کنیم؟ | راه های نگه داشت کارکنان

یکی از بهرتین روش های تقدیر از کارکنان برتر پیاده سازی برنامه جایزه بهترین کارمند ماه می باشد. ممکن است که بنظر کلیشه باشد اما این کار باعث افزایش روحیه کارکنان شما خواهد شد. بهتر است این برنامه را با جوایز نقدی و تقدیرنامه همراه کنید. علاوه بر این می توانید در جلسات منظم هفتگی یا ماهیانه یا حتی در صفحات رسانه های اجتماعی رستوران از نیروهایتان تقدیر بعمل آورید.

۸- ارزیابی کارکنان

بررسی عملکرد یک تمرین بسیار مهم است. نه تنها این کار کمک می کند تا پیشرفت کارکنان را دنبال کنید بلکه می تواند مشخص کند آیا نیرو عضوی با ارزش از تیم است یا خیر.

علاوه بر این بررسی عملکرد می تواند رفتار، بهره وری و نقاط قوت و ضعف کارکنان را ارزیابی نماید.

دو راه برای ارزیابی عملکرد وجود دارد:

 • شما می توانید از مشتریانتان بخواهید که نظر کوتاهی درباره غذا، پذیرایی و سرو غذا بعد از اتمام غذایشان بگذارند. این نظرسنجی می تواند توسط ابزاری مانند تبلت که توسط رستوران تهیه شده صورت پذیرد.
 • سرپرستان نیز می توانند گزارش های عملکرد کارکنان شامل اطلاعات جمع آوری شده بطور روزانه، هفتگی و ماهیانه را ارائه نمایند.

فراموش نکنید که جدول درستی برای برنامه ارزیابی عملکردتان تهیه نمائید. این جدول شامل بررسی های ماهیانه، هفتگی و روزانه گذشته خواهد بود.

۹- تیم سازی و کار گروهی

تا کنون نیروهای جدید به خوبی در تیم ادغام شده اند. نه تنها آنها به عنوان عضوی از تیم در حال انجام وظیفه هستند بلکه خارج از رستوران نیز در حال اجتماعی شدن هستند.

با تمرین های تیم سازی شما می توانید باعث انگیزه بیشتر در کارکنانتان شوید.

تیم سازی باید در برنامه آموزش کارکنان شما گنجانده شده باشد. چرا؟ به این دلیل که به کارکنان کمک می کند تا برای اجتماعی شدن خارج از محیط کاری موقعیت سازی نمایند. فعالیت های زیادی هست که کارکنان می توانند در طی تمرین های تیم سازی انجام دهند. مسابقه، جشن و اتاق بازی یا استراحت می تواند از جمله این فعالیت ها باشند. این کار نه تنها باعث افزایش روحیه کارکنان خواهد شد بلکه به آن ها کمک می کند تا روابط بهتری ساخته و در نتیجه بهره وری و کارگروهی را بهبود بخشند.

۱۰- برای کارکنان پرونده بسازید

به عنوان مدیر یا صاحب یک رستوران، داشتن پرونده کارکنان بسیار مهم است. بعضی از کارکنان برای سال های زیادی در آینده در رستوران شما به کار ادامه خواهند داد در حالیکه برخی دیگر تصمیم می گیرند در کار خود پیشرفت کرده و به دنبال فرصت ها در دیگر مجموعه ها می گردند.

با این حال نگهداشتن اطلاعات و گزارش آنچه کارکنان شما انجام می دهند اهمیت دارد. نگهداری پرونده و اطلاعات کارکنان، به شما کمک می کنند تا در خصوص آنها بیشتر بدانید.

شما می توانید رزومه، پیشرفت آموزشی و یادداشت های کوتاهی در خصوص جزئیات نقاط قوت و ضعف کارکنانتان را در پرونده آنها نگهداری نمائید. برای بهره وری از نرم افزارهای ثبت اطلاعات مدرن استفاده نمائید.

منابع:

https://www.forketers.com/restaurant-management/methods-training-restaurant-employees/2808

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت