احتمالاً از زمانی که برای برگزاری مجالس خود از یک رستوران یا کترینگ استفاده می‌کنید، با خانواده خود به بررسی درآمد رستوران و کترینگ می‌پردازید و در نهایت به این نتیجه می‌رسید که درآمد آنها بسیار بالاست. معمولاً نگاه بیرونی به درآمد ماهیانه رستوران نشان می‌دهد که راه اندازی رستوران می‌تواند یک کسب و کار پرسود و پردرآمد باشد. این در حالی است که سود غذای بیرون بر تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی قرار دارد و ما با یک بررسی عادی و معمولی نمی‌توانیم در این مورد اظهار نظر کنیم.

اگر به سایر مطالب ما در مورد راه اندازی تهیه غذای خانگی کوچک و آشنایی با شرایط تأسیس آشپزخانه سری زده باشید، متوجه خواهید شد که راه اندازی یک رستوران خیلی ساده نیست و شما باید از نهادهای دولتی و غیردولتی زیادی مجوز فعالیت بگیرید. در این بین علاوه بر تهیه مواد اولیه، استخدام پرسنل و مدیریت آنها هزینه بر است.

البته در این مطلب ما بیشتر بحث درآمد رستوران و کترینگ را خواهیم داشت، مراحل راه اندازی تهیه غذا و کترینگ را معرفی خواهیم کرد و در انتها سعی می‌کنیم ببینیم که چگونه می‌توان درآمد این کسب و کار را افزایش داد. پس با ما همراه باشید

 

درآمد رستوران و کترینگ چگونه شکل می‌گیرد؟

وقتی که بحث ما درآمد رستوران و کترینگ است، افرادی که از بیرون به این موضوع نگاه می‌کنند، فقط مسئله تعداد غذاهای فروخته شده در روز را در نظر می‌گیرند و آن را با مواد اولیه لازم برای آماده سازی غذا مقایسه می‌کنند. طبیعتاً با این بررسی به این نتیجه خواهید رسید که درآمد رستوران‌ها و تهیه غذاهای خانگی بسیار بیشتر از سایر مشاغل است و وسوسه می‌شوید که شما نیز یک آشپزخانه خانگی راه اندازی کنید. اما اگر راه اندازی رستوران به همین سادگی بود و درآمد فعالیت در این حوزه تا این حد بالا بود، شاید تاکنون تمامی خانه‌ها دارای یک آشپزخانه بودند و مشتری برای آنها پیدا نمی‌شد!

درآمد رستوران و کترینگ از فروش غذا و ارائه خدمات برگزاری مجالس تأمین می‌شود. در واقع، در این کسب و کار منبع درآمد اصلی شما همان فروش غذا است و در برخی موارد وظیفه سرویس دهی و هندلینگ مجالس بر عهده شماست که در این مورد نیز هزینه جداگانه دریافت می‌شود. غیر از این موارد، هیچ منبع درآمدی دیگری برای رستوران‌ها و تهیه غذاهای صنعتی وجود ندارد. اما در کنار منبع درآمد، لازم است بررسی‌هایی بر روی هزینه‌های یک آشپزخانه صورت گیرد.

اولین و ساده‌ترین هزینه یک کترینگ، تأمین مواد اولیه برای آماده سازی غذاست. با توجه به تنوع در منوی غذایی شما و سفارش مشتریان، احتمالاً این بخش را می‌توان اصلی‌ترین هزینه جاری یک رستوران و کترینگ معرفی کرد. اما راه اندازی رستوران و کترینگ در ابتدای راه نیاز به سرمایه برای خرید تجهیزات و تهیه الزامات اولیه دارد. اجاره مکان، تأمین سیستم گرمایشی و سرمایشی، خرید یخچال، خرید اجاق گاز، خرید قابلمه و وسایل آشپزی، تأمین نیروی انسانی، گرفتن مجوزهای قانونی و راه اندازی یک دفتر فروش بخش اصلی سرمایه اولیه شما را به خود اختصاص می‌دهند.

بنابراین می‌توانیم نتیجه بگیریم که درآمد رستوران و کترینگ فقط مقایسه هزینه غذا با خرید مواد اولیه نیست و در این بین فاکتورهای جانبی متعددی باید در نظر گرفته شود.

مراحل راه اندازی تهیه غذا و کترینگ که درآمد شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند

اگرچه بحث راه اندازی تهیه غذا و کترینگ را به مطالب بعدی اختصاص داده‌ایم، اما بد نیست که گریزی به شرایط تأسیس آشپزخانه داشته باشیم تا درک ما از درآمد رستوران و کترینگ بهتر باشد و بدانیم که درآمدهای ما در مقایسه با چه فاکتورهایی انجام می‌گیرد. فرض بگیریم که آشپز خوبی هستیم و به دنبال راه اندازی یک آشپزخانه خانگی می‌باشیم. بنابراین باید مراحل زیر را طی کنیم:

انتخاب مواد اولیه مناسب

مهم‌ترین گام در راه اندازی رستوران و کترینگ و حتی هر نوع آشپزی دیگر، انتخاب مواد اولیه مناسب و با کیفیت است. کسانی که قبلاً با آشپزی و آماده سازی غذا سر و کار داشته‌اند، به اهمیت تازه بودن و با کیفیت بودن مواد اولیه واقف هستند. مطمئن باشید که بهترین آشپزهای دنیا هم نمی‌توانند با مواد اولیه بی کیفیت، غذای مناسبی بپزند. از طرف دیگر باید این نکته را به خاطر داشته باشید که بالا بودن کیفیت مواد اولیه باعث کاهش دور ریز غذا و و هدر رفتن مواد اولیه می‌شود که هم به جلوگیری از اسراف و حفظ سرمایه شما کمک می‌کند و هم درآمد رستوران و کترینگ شما را بالاتر می‌برد.

بیشتر...  چگونه یک سرآشپز ایده آل استخدام کنیم؟

آیا از غذای شما استقبال می‌شود؟

البته ممکن است ما در مورد یک یا چند غذا مهارت بالایی داشته باشیم، اما این غذاها با استقبال کمتری از طرف مشتریان مواجه شود. معمولاً غذاهایی مانند چلو کباب کوبیده، چلو مرغ، جوجه کباب و انواع خورشت‌ها با استقبال مشتریان مواجه می‌شود. پس در کنار غذاهایی که به صورت شخصی در آنها مهارت داریم، باید در آماده سازی این غذاها نیز تبحر داشته باشیم تا از آنها به عنوان ابزار اصلی جذب مشتری استفاده کنیم. در کنار آن می‌توانیم غذاهای مخصوص سرآشپز ارائه دهیم.

یک محل خوب پیدا کنید

بدون شک محل راه اندازی رستوران و کترینگ در نتیجه نهایی آن تأثیر گذار است و حتی درآمد رستوران و کترینگ را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل پیدا کردن یک محل خوب به عنوان یک مرحله مهم و تعیین‌کننده شناخته می‌شود. چه بسا اگر محل فعالیت شما خوب باشد، در مدت زمان کمتری به هدف گذاری اولیه خود برسید و اگر در این مورد انتخاب مناسبی نداشته باشید، احتمالاً در همان ماه‌های اولیه از ادامه مسیر پشیمان خواهید شد.

انتخاب تجهیزات و امکانات مناسب برای آشپزی

به همان اندازه که کیفیت مواد اولیه در نتیجه نهایی آشپزی تاثیرگذار است، انتخاب تجهیزات و امکانات مناسب نیز می‌تواند در بالا بردن کیفیت آشپزی نقش داشته باشد. مطمئناً اگر شما آشپز باشید و امکانات بیشتری در اختیار شما قرار گیرد، می‌توانید غذاهایی با کیفیت بالاتر و با تنوع بیشتر بپزید. بنابراین سعی کنید تجهیزاتی مانند یخچال، اجاق گاز و سایر امکانات آشپزی را به اندازه کافی و با بهترین کیفیت ممکن فراهم کنید تا در ابتدای مسیر دچار مشکل نشوید.

انتخاب یک برند خوب

بدون شک انتخاب برند مناسب موضوع کم اهمیتی نیست و می‌تواند روند کسب درآمد شما را به طور کامل تحت تأثیر قرار دهد. امروزه می‌بینیم که بسیاری از شرکتها صرفاً به دلیل داشتن برندینگ مناسب و شناخته شدن در سطح بازار، آمار فروش بالایی به ثبت می‌رسانند. این مسئله نشان می‌دهد که رعایت اصول برندینگ و جلب اعتماد مشتریان به عنوان یکی از مهمترین اصول موفقیت شناخته می‌شود و به کسب درآمد بیشتر کمک می‌کند. بنابراین باید به این نکته توجه داشته باشید که سرمایه گذاری در حوزه برندینگ باعث بالا رفتن سطح درآمد شما و به دست آوردن موقعیت بهتر است.

پرسنل آموزش دیده استخدام کنید

اگر مراحل قبل را طی کرده باشید، الان با خیال راحت می‌توانید وارد تهیه غذا و فروش آن شوید. اگر خود شما قرار است به عنوان آشپز فعالیت کنید، کار شما راحت‌تر است و با استخدام چندین نیروی کارگر ساده و معمولی یا استفاده از اعضای خانواده، به راحتی می‌توانید اولین غذای آشپزخانه خود را بپزید. در این حالت در آمد رستوران و کترینگ نسبت به سایر شیوه‌ها بهتر است و مسیر شما راحت‌تر است. اما اگر شما صرفاً یک سرمایه گذار هستید، انتخاب سرآشپز اصلی‌ترین هدف شما در این مرحله است و باید به سراغ افرادی بروید که قبلاً امتحان خود را پس داده باشند. حتی در این مرحله ممکن است بخش مهمی از هزینه خود را به استخدام سرآشپز اختصاص دهید.

یک دکور خاص و منحصر به فرد ایجاد کنید

یکی از مهمترین خصوصیات رستوران‌ها، تنوع بسیار بالای آن‌ها با توجه به سلایق مردم است. برخی ممکن است به سراغ رستوران کلاسیک بروند و برخی ترجیح می‌دهند که از رستوران مدرن به عنوان منبع کسب درآمد خود استفاده کنند. این موضوعی است که به شخص شما و محل احداث رستوران بستگی دارد. بنابراین باید سعی کنید یک دکوراسیون منحصر به فرد و متناسب با نوع غذا و محل احداث رستوران در نظر بگیرید تا از این طریق درآمد رستوران شما نسبت به حالت معمول بیشتر بوده و برای خود اسم و رسمی پیدا کنید. به غیر از کترینگ هایی که بخشی برای پذیرش و ثبت سفارشات حضوری مشتریان خود دارند، معمولاً دکور اهمیت چندانی در ساخت یک کترینگ ندارد. از طرفی چون کترینگ ها معمولاً فاقد سالن پذیرایی می‌باشند و این موضوع در درآمد آنها تاثیری ندارد، اصلاً نیازی به هزینه بی مورد برای دکوراسیون نیست. سالن غذاخوری کترینگ های درمانی ویژه کارکنان بیمارستان یا غذاخوری کارخانجات از این قاعده مستثنی بوده و بهتر است برای زیبایی بیشتر، کمی به دکوراسیون در اینگونه فضاها اهمیت داد.

بیشتر...  علائم یک رستوران بد

آیا دنبال سرمایه گذار باشیم؟

پاسخ دادن به این سؤال کمی پیچیده و تحت تأثیر عوامل مختلفی است. در واقع نقش شما در راه اندازی رستوران بسیار مهم است. اگر برنامه کاری شما به شکلی باشد که گام به گام حرکت کنید و کسب و کار خود را رونق دهید، نیازی به فراهم آوردن سرمایه برای کسب و کار خود ندارید و به مرور زمان رشد خواهید کرد. اما اگر از نتیجه کسب و کار خود اطمینان دارید و مطمئن هستید که خیلی زود به درآمد می‌رسید، در اینجا وجود سرمایه گذار نقش یک کاتالیزور برای کسب و کار شما را خواهد داشت و کمک می‌کند که مسیر پیشرفت را با سرعت بیشتری طی کنید. البته باید توجه داشته باشید که درآمد رستوران و کترینگ بیشتر به شما اختصاص یابد و سرمایه گذار بیشتر نقش یک حامی را داشته باشد.

درآمد رستوران و کترینگ تحت تأثیر چه عواملی قرار دارد؟

برای کسانی که به دنبال اطلاع بیشتر از روند کسب درآمد رستوران و کترینگ هستند و همچنین کسانی که می‌خواهند درآمد خود را در این حوزه افزایش دهند، لازم است بررسی‌های مختلف از جهات مختلف داشته باشیم تا ببینیم که نتیجه کار در چه حالتی بهتر است. اگر می‌خواهید درآمد خود را از تهیه غذا و  برگزاری مجالس افزایش دهید، لازم است که شش مورد زیر را در نظر داشته باشید:

کیفیت غذای خوب

اولین و مهمترین چیزی که به عنوان معیار قضاوت شما در نظر گرفته می‌شود، کیفیت غذا است. هرچه مهارت شما در تولید غذاهای مجلسی بالاتر باشد و بتوانید غذاهایی با کیفیت بالاتر در اختیار مشتریان خود قرار دهید، در کسب رضایت مشتری موفق عمل خواهید کرد و هم می‌توانید اطمینان داشته باشید که برای کسب و کار شما تبلیغات غیر مستقیم انجام می‌گیرد. در این مورد اطمینان داشته باشید که موفقیت در برگزاری یک مجلس به معرفی شما برای برگزاری مجالس دیگر کمک خواهد کرد.

منوی مشخص با چند غذای متفاوت

در بیش از ۹۰ درصد مجالس می‌بینید که غذاهای تکراری مانند جوجه کباب، چلو کباب کوبیده و مواردی از این قبیل سفارش داده می‌شود. یعنی داشتن مهارت پختن هر کدام از این غذاها به معنی کسب درآمد بیشتر است. در این بین نباید تنوع طلبی مشتریان خود را نادیده بگیرید و از تأثیر آن بر جذب درآمد بیشتر چشم‌پوشی کنید. کسانی که می‌خواهند درآمد رستوران و کترینگ خود را بالاتر ببرند، معمولاً در منوی غذایی خود چند غذای خاص و منحصر به فرد تحت عنوان مخصوص سرآشپز می‌آورند که نقش تبلیغات و جذب مشتری برای آنها را دارد.

تمرکز بر فروش پیش غذاها و دسرها

این یک حقیقت انکارناپذیر در حوزه رستوران داری و کترینگ است که فروش پیش غذاها و دسرها به کسب درآمد بیشتر آنها کمک می‌کند. در واقع، سهم مهمی از درآمد رستوران و کترینگ به ویتر ها و موارد جانبی غذاها وابسته است. هرچه موفقیت شما در این مسیر بیشتر باشد، احتمالاً بازدهی شما بالاتر خواهد بود. اولین کاری که برای این مورد می‌توانید انجام دهید، بالا بردن روابط عمومی خود و پرسنل رستوران است. در واقع سعی کنید افرادی را استخدام کنید که بالاترین سطح روابط عمومی را داشته باشند و از آنها بخواهید که دسرها و سالادهای مختلف را به مشتریان پیشنهاد دهند تا از این طریق سهم فروش آنها را نیز افزایش دهید.

ارائه خدمات عالی، ویژه و منحصر بفرد

یکی از اشتباهاتی که برخی از صاحب رستوران‌ها و کترینگ ها مرتکب می‌شوند، پوشش دادن ارائه خدمات ضعیف با تهیه غذای با کیفیت و لذیذ است. در واقع آنها فکر می‌کنند که ضعف در ارائه خدمات را با دادن غذاهای لذیذ و با کیفیت قابل جبران است. اما حقیقتی که وجود دارد این است که کیفیت غذا و ارائه خدمات عالی و منحصر به فرد به موازات یکدیگر تأثیر مستقیمی بر افزایش درآمد رستوران و کترینگ دارند.

بیشتر...  برونسپاری؛ چرا و کجا؟

دیرکرد در تهیه  یک سفارش، سرد شدن غذای آماده به دلیل دیر حمل شدن غذا از آشپزخانه به سالن و سر میز مشتری، عدم برخورد مناسب یا رعایت نکردن اصول تشریفات و پذیرایی توسط پرسنل سالن، دیرکرد در ثبت و تحویل درخواست‌های اضافی مشتری بعد از ثبت سفارش اولیه، گرم بودن یا سرد بودن بیش از اندازه سالن و بسیاری از عوامل دیگر مواردی هستند که بدون شک باعث نارضایتی مشتری می‌شوند. بنابراین، ارائه خدمات عالی ویژه و منحصر به فرد یکی از اولویت‌های مهم راه اندازی هر کسب و کاری، از جمله رستوران و کترینگ است.

خرید مواد اولیه به صورت عمده و کلی

این مورد نیز به صورت مستقیم و کامل بر روند کسب درآمد رستوران و کترینگ تاثیرگذار است. روال معمول و عادی در بازار بدین صورت است که فروشندگان مواد اولیه ترجیح می‌دهند که فروش خود را به صورت عمده و کلی انجام دهند و سعی می‌کنند که برای این طیف از مشتریان خود تخفیف بیشتری در نظر بگیرند. بنابراین شما می‌توانید از مسئول خرید خود بخواهید که فقط یک فروشگاه را به عنوان منبع تأمین مواد اولیه انتخاب کند تا از این طریق هزینه‌های اولیه خود را کاهش داده و و سود بیشتری از این طریق به دست بیاورید.

فرانچایز کنید و به طرز باورنکردنی درآمد خود را افزایش بدهید

فرانچایز شدن یکی از راهکارهایی است که برای افراد تازه کار و افرادی که در زمینه بازاریابی و فروش چندان قوی نیستند، بسیار ایده آل است. فرانچایز شدن یعنی شما مسئولیت یک شعبه از رستوران یا  کترینگ را بر عهده می‌گیرید و از برند یک رستوران معتبر برای بالا بردن آمار فروش خود استفاده می‌کنید. اگر شما هم به دنبال افزایش درآمد خود از آشپزخانه و کترینگ هستید، سعی کنید در چند نقطه از شهر دنبال فرانچایز باشید و چند شعبه برای خود ایجاد کنید. این شعبه‌ها به کسب و کار شما کمک می‌کنند که با وسعت بیشتری مناطق مختلف شهر را پوشش دهند و به جذب مشتری بیشتر برای رستوران شما کمک کنند. البته روش‌های فرانچایز کردن و سهم هر کدام از شعبه‌ها در درآمد می‌تواند متفاوت باشد که باید اصول کلی آن را فرا بگیرید.

تبلیغات، تبلیغات و تبلیغات!

جذب مشتری، بالا بردن درآمد رستوران و کترینگ، افزایش سرعت رونق کسب و کار و بهبود خدمات بدون شک تحت تأثیر تبلیغات و شناساندن کسب و کار به مشتری است. اگر چه کیفیت غذا و خدمات در بحث رستوران و کترینگ مهم است و نوعی تبلیغات برای کسب و کار ما محسوب می‌شود، اما استفاده از روش‌های تبلیغاتی مختلف و معرفی کسب و کار در فضای آنلاین و آفلاین مهمتر است. پس حتماً بر روی تبلیغات و معرفی خود کار کنید.

تأثیر طراحی خوب آشپزخانه صنعتی بر افزایش درآمد

طراحی خوب آشپزخانه صنعتی می‌تواند تأثیر مستقیمی بر افزایش درآمد و رونق کسب و کار آنها داشته باشد. وقتی که یک آشپزخانه به شکل صنعتی راه اندازی می‌شود، چند فاکتور آنها تحت تأثیر قرار می‌گیرد. این موضوع در وهله اول باعث کاهش مصرف انرژی آشپزخانه و رستوران می‌شود. در ضمن آشپزخانه‌های صنعتی به نیرو و منابع انسانی کمتری نیاز دارد. همچنین در مساحت واحد، ظرفیت تولید این آشپزخانه‌ها بسیار بیشتر است. پس می‌توان ادعا کرد که طراحی خوب آشپزخانه صنعتی هم باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود و هم به افزایش درآمد رستوران و کترینگ کمک می‌کند.

در انتها، توصیه ما این است که بحث‌های خانوادگی و نتیجه گیری در مورد درآمد رستوران و کترینگ را رها کنید و به شکل واقعی وارد این حوزه شوید تا ببینید که درآمدها نسبت به هزینه‌های جاری به چه صورت است و آیا برای شما مقرون به صرفه است یا خیر؟ اگر در هر زمینه‌ای ابهام دارید، با ما در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنیم.

۲ دیدگاه
  • سید امید
    پاسخ
    ارسال شده در11:50 ق.ظ,ژوئن 25, 2020

    سلام.ممنونم از اطلاعت مفیدی ک میدین
    درمورد مجوز هاش زیاد توضیح ندادین. مثلا من مادرو ابجی هام رو میخوام اشپز کنم و باکمکشون یک اشپزخونه راه اندازی کنم .ایا اول باید بریم مجوز بگیریم؟یا اینکه همینطور ک تاسیس میشه دنبال مجوز هم باشیم در حین کار.و اینکه چند متر تقریبا باید باشه مکانش برای فقط غذای بیرون بر ک بدون سالن پذیرایی باشه.

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت