چگونه پرسنل خود را حفظ کنیم؟ | راه های نگه داشت کارکنان

نگه داشت کارکنانهمانطور که جذب یک مشتری جدید تا ۷ برابر نگه داشت یک مشتری فعلی برای شما هزینه خواهد داشت، نگه داشت کارکنان نیز به نسبت جذب پرسنل و استخدام هزینه به مراتب کمتری خواهد شد. یک از اشتباهات مرسوم که مدیران انجام می دهند این است که بیش از یکسال یک نیرو را نگه نمی دارند. در حالیکه با رفتن یک نیرو شما تمام هزینه و وقتی که صرف آموزش یک پرسنل خود کرده اید را درجا دور می ریزید.

از طرفی با کنار گذاشتن یک نیرو شما بخشی از فرهنگ سازمان خود را کنار می گذارید. از طرف دیگر ممکن است هیچ گاه نتوانید یک نیرو به همان اندازه خوب به راحتی پیدا کنید. اگر یک نیرو بد بجای نیرو خوب قبلی وارد سازمان شما شود مضررات تاثیر منفی نیروی بد بسیار دردناک خواهد بود.

۷ عامل و ۵ توصیه برای نگه داشت کارکنان

نگه داشت کارکنانهر زمان که شما یک نفر را استخدام می کنید ریسک وجود دارد. نمی توان بطور ۱۰۰% مطمئن بود که نیروی استخدامی برای شما ماه ها و سال ها ماندگار خواهد بود. نگه داشت کارکنان ها قطعاً از جذب نیرو آسان تر خواهد بود و شما می توانید با رعایت اصولی ساده موجب نگه داشت کارکنان خود برای مدت طولانی شوید.

به یاد داشته باشید که وفاداری ایده ال یک پرسنل دو سال می باشد. در بهترین شرایط تنها ۲۵ درصد از پرسنلی که شما وقت برای استخدام و آموزش شان صرف کرده اید بعد از دو سال بازهم برای شما کار می کنند. کمتر رستوران یا کافی شاپ  وجود دارد که بیش از ۲۵ درصد موفق به نگه داشت کارکنان خود بیش از ۲ سال شود.

از طرفی ماندگاری و نگه داشت کارکنان به عوامل متعددی به شرح زیر بستگی دارد:

 • نگه داشت کارکنانانتخاب درست و استخدام افراد مناسب
 • دادن حقوق و مزایای رقابتی به پرسنل
 • پاداش دادن و تقدیر از پرسنل برتر
 • نشان دادن مسیر پیشرفت به کارکنان
 • برنامه منعطف کاری با فشار متعارف
 • غربالگری و قطع همکاری با پرسنل نامتناسب و غیرمتعهد
 • انعقاد قرارداد مناسب، رسمی و بلند مدت

بی شک تعهد کاری موقعی اتفاق می افتد که هر دو طرف (کارمند و کارفرما) برای ساختن محیط کاری مطلوب به اختیار خود نهایت تلاش شان را انجام دهند و نقش کارفرما با توجه به اینکه تصمیم گیری درباره مدیریت پرسنل و محیط کاری با وی می باشد به مراتب پر رنگ تر از کارمند است.

بیشتر...  چگونه بهترین پرسنل را برای رستورانتان استخدام کنید؟

نگه داشت کارکنانفرآیند استخدام در رستوپرو، فرآیندی سیستماتیک، تخصصی، پیچیده و زمان بر است. شما حتماً می دانید که چند مورد از ویژگی های اصلی شاغلین کسب و کارهای مبتنی بر تولید و عرضه غذا و نوشیدنی داشتن صبر، حوصله، استقامت، خویشتن داری و انعطاف پذیری می باشد. بدون داشتن یک استخدام درست و جذب نیروی مناسب، تلاش های شما برای نگه داشت کارکنان تان بی فایده خواهد بود. می توان گفت که بدون یک استخدام خوب، شانس نگه داشت کارکنان بسیار پائین است. البته که یک مدیر خوب باید شجاعت آنرا داشته باشد که در صورت انتخاب یک نیروی بد و تشخیص آن پس از مدتی از شروع به کار آن نیرو، سریعاً جستجوی خود را برای استخدام نیروی جایگزین آغاز نماید.

با توجه به سختگیری های رستوپرو در زمینه غربالگری و استخدام برای مجموعه شما (شامل برنامه ریزی مدون، طراحی سوالات کتبی هدفمند، مصاحبه تخصصی با سوالات ویژه و …) هر داوطلب چندین صافی ریز و دقیق را برای نشان دادن عیار خود رد می کند و با توجه به تخصص، وقت و هزینه صرف شده توسط رستوپرو احتمال انتخاب فرد نامناسب و نامتناسب با شغل مورد نظر به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

اما فراموش نکنید که نگه داشت کارکنان (حتی یک پرسنل خوب و بدون حاشیه) بدون داشتن برنامه توسعه و نگهداشت سرمایه های انسانی احتمال موفقیت زیادی ندارد و دیر یا زود حتی بهترین پرسنل تان، شما را ترک خواهند کرد.

پنج توصیه برای خوشحال، متعهد و با انگیزه نگه داشتن کارکنان:

 • نگه داشت کارکنانطوری با پرسنل خود رفتار کنید که احساس کنند شریک شما هستند و مجموعه شما را مال خود بدانند. گویی که در کافه یا رستوران شما سرمایه گذاری کرده اند.
 • با پرسنل خود شفاف بوده و بخوبی ارتباط برقرار کنید. اجازه ارائه ایده و نظر به آنها بدهید.
 • از اینکه مسئولیت های جدید به آنها بسپارید نگران نباشید، این کار مزایای زیادی دارد که یکی از آنها توسعه مهارت و دانش پرسنل شما برای پشتیبانی و پیشرفت می باشد.
 • رفتار محترمانه و در شان با آنها داشته باشید. رابطه خوب با آنها بسازید. با آنها بیرون از فضای کار، بصورت شخصی قرار بگذارید. به آنها نشان بدهید که فقط به چشم کارگر به آنها نگاه نمی کنید.
 • فقط برنامه ریزی نکنید و بعد صحنه را خالی کنید! دائما از کارکنان تان فیدبک بگیرید و بپرسید چه چیز خوب و چه چیز بد کار می کند
بیشتر...  چرا بازاریابی دیجیتال برای رستوران ها ضروری است؟
منبع شماره ۱
منبع شماره ۲
منبع شماره ۳
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت