اهمیت آموزش در یک رستوران | آموزش پرسنل رستوران را جدی بگیرید

یک نیروی کار خوب تعلیم داده شده در زمان و پول رستوران شما صرفه جویی کرده و سودآوری شما را نیز افزایش می دهد. بنابراین مطمئن شوید که همه اعضای تیم شما از پرسنل سالن خصوصاً ویترها و پرسنل آشپزخانه تا مدیران همگی آموزش قوی و مستمری دیده اند تا در صنعتی که بشدت رقابتی است برجسته بمانند. همچنین لازم است که شما با افراد حرفه ای و اساتید بنام برای داشتن خروجی مناسب از دوره های آموزشی کار کنید. آموزش پرسنل رستوران یکی از مهمترین سرمایه گذاری هایی است که شما به عنوان مالک می توانید روی رستوران خود انجام دهید.

چند واقعیت که باید در مورد وضعیت آموزش کارکنان رستوران بدانیم

قبل از اینکه بخواهیم درباره فواید آموزش پرسنل رستوران صحبت کنیم نظر شما را به چند واقعیت تلخ در صنعت رستوران داری جلب می کنیم:

 • اکثر رستوران ها برای استخدام شرط داشتن مدرک مرتبط و گذراندن دوره های آموزشی را برای کاندیداها قرار نمی دهند.
 • نسبت تعداد افراد علاقمند به تحصیل و فارغ التحصیلان معدود موسساتی که دوره های مرتبط با صنعت رستوران برگزار می کنند به میزان تقاضای بازار و تعداد افراد شاغل در این صنف به شدت پایین است.
 • دوره های آموزش پرسنل رستوران که توسط موسسات برگزار می شود از نظر سطح فنی و علمی پائین بوده و به روز نمی باشد.
 • نسبت تعداد پرسنل آموزش دیده ی دارای مدرک مرتبط به نسبت کل پرسنل یک رستوران به میزان نگران کننده ای پائین می باشد.
 • بودجه ای برای آموزش پرسنل رستوران ها معمولاً دیده نمی شود یا مقدار آن بسیار پائین است.

مزایای آموزش پرسنل رستوران ؟ فراتر از آنچه تصورش را بکنید

سرمایه گذاری روی آموزش پرسنل رستوران یکی از بهترین انواع سرمایه گذاری می باشد چراکه علاوه بر افزایش انگیزه کارکنان، در نگهداشت بهتر و طولانی مدت تر پرسنل به شما کمک شایانی خواهد کرد.

از طرف دیگر آموزش پرسنل رستوران فوایدی بسیار زیادی دیگری دارد که در زیر به برخی از مهمترین فواید آموزش پرسنل رستوران اشاره خواهیم نمود:

 1. آموزش پرسنل رستوران هزینه های بازاریابی شما را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد چرا که با آموزش پرسنل رستوران تان شما موفق به نگه داشت مشتریان فعلی خود خواهید شد.
 2. افزایش بهره وری و اثربخشی کارکنان در جهت پیشبرد اهداف مجموعه و تعالی برند
 3. افزایش میانگین مبلغ هر فاکتور و در کل افزایش فروش
 4. افزایش میزان رضایتمندی مشتریان و در نتیجه وفادارسازی مهمانان
 5. افزایش تعداد بازدید مشتریان ثابت
بیشتر...  استخدام، جذب و نگهداشت نیروی انسانی برای رستوران ها

بدون شک تخصیص بودجه مناسب برای آموزش پرسنل رستوران تان، می تواند یکی از بهترین تصمیم های ممکن باشد که عواقب و فواید بسیار مثبتی در پی خواهد داشت. از طرف دیگر بودجه آموزشی به نسبت بودجه بازاریابی بسیار ناچیز بوده و می تواند حتی اثربخشی به مراتب بیشتری به نسبت فعالیت های بازاریابی شما داشته باشد.

مدیریت غذا

کارکنان رستوران باید شیوه های مدیریت درست غذا را بمنظور اطمینان از ایمنی غذا بخوبی بشناسند. برای مثال، یک نیروی خوب کار آزموده باید بدانند که یک غذای خاص را در چه درجه دمایی نگهداری کند یا از لزوم شستن دست ها قبل از درگیر شدن در فرآیند پخت و پز باخبر باشد. کارکنانی که شیوه های ایمنی غذا را بدانند می توانند از موارد مسمومیت غذایی و فساد یا ضایعات ناشی از آلودگی غذا جلوگیری نمایند. آنها همچنین اطمینان حاصل خواهند کرد که رستوران شما تمام ضوابط ایمنی غذا را رعایت کند. با آموزش پرسنل رستوران و خصوصاً برگزاری دوره های آموزش آشپزی صنعتی و دوره های آموزش ایمنی و بهداشت برای کارکنان به میزان قابل توجهی کارآیی آنها افزایش و میزان خطا کاهش می یابد.

خدمات مشتریان

کارکنان شما نیاز دارند تا بر هنر ارائه خدمات تسلط یابند و بدین صورت از بازگشت مشتریان شما و نیز سفارش کردن شما توسط مشتریان راضی به دوستان و اقوام شان اطمینان حاصل نمایند. طبق تحقیقات صورت گرفته سایت Tourism-Review.com اکثر مشتریانی که به رستوران می روند به این دلیل است که می خواهند از غذا خوردن در یک محیط خوشایند لذت ببرند. بنابراین خدمات مشتریان مناسب یک عامل اصلی در رضایتمندی مشتریان است. یک ویتر کار آزموده به عنوان مثال با مشتریان مودبانه صحبت کرده یا فراتر از مسئولیت ها و وظایفش برای ارائه خدماتی خاص به آنها عمل می کند. یک چنین مشتریانی خاطرات خوشی را از مجموعه شما بیاد داشته و احتمال دارد که بازدیدشان را تجدید نمایند.

نقش آموزش پرسنل رستوران در وفادارسازی و جلب رضایت مشتریان امروزه در صنعت رستوران داری غیر قابل انکار می باشد.

عملیات بی نقص

عملیات هایی که بخوبی هماهنگ باشند از خرید غذا  و مواد اولیه گرفته تا سرو آن، سرمایه رستوران شما بحساب می آیند. برنامه های آموزشی تخصصی برای آموزش پرسنل رستوران شما، به کارکنان توضیحات دقیقی در خصوص مسئولیت هایشان ارائه کرده و رابطه هماهنگی را بین کارکنان تسهیل می نماید که روحیه تیمی ایجاد می کند. آنها بخوبی با هم جور میشوند و وظایفشان را بطور کامل انجام می دهند، وظایفی که اغلب به هم وابسته هستند. در رستوران هایی که بدون اشکال کار می کنند، مشتریان غذاهایشان را سر وقت دریافت می کنند، سرآشپزها غذا را همانطور که لازم است باشد می پزند و پیشخدمت ها با مشتریان مودبانه رفتار می کنند.

بیشتر...  برونسپاری؛ چرا و کجا؟

با آموزش پرسنل رستوران شما علاوه بر افزایش راندمان و هماهنگی بین کارکنان، پرسنلی مسئولیت پذیرتر و کارآمدتر خواهید داشت که وظایف خود را شناخته و آنها را بنحو احسن انجام خواهند داد.

کیفیت منسجم و پایدار

یک برنامه آموزشی خوب در راستای آموزش پرسنل رستوران، استانداردهای کیفیتی را در بین سایر جنبه های کسب و کار پوشش می دهد. آموزش به کارکنان رستوران شما اصول، روش ها و سیاست هایی را یادآوری می کند تا از انجام وظایف آنها بر اساس این استانداردها بطور پایدار اطمینان حاصل شود. به عنوان مثال، آشپزهایی که بخوبی تعلیم یافته باشند همیشه باید قادر به مدیریت غذا بطور ایمن بوده و آنرا بخوبی آماده سازند تا ویترها همیشه به مشتریان مودبانه بر پایه اصولی پایدار و منسجم خدمت رسانی کنند. مشتریان وقتی ببینند که رستوران شما از نظر کیفیت و استانداردها پایدار مانده است باز خواهند گشت.

منبع شماره ۱ 
۱دیدگاه
 • ارسال شده در10:49 ق.ظ,ژانویه 15, 2020

  خیلی خوب بود ممنوم

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت