تحولی در تهیه غذا |پاسخی برای پرسش «کترینگ چیست؟»|

احتمالا تا کنون نام «کترینگ» را شنیده و حتی در فهرست غذاهای مورد علاقه‌تان، چند مورد خوراک کترینگی نیز قرار داده‌اید. اما آیا تا کنون از خودتان پرسیده‌اید که «کترینگ چیست؟»، اگر پاسخ‌تان منفی است و گمان می‌کنید که خرید از کیترر های ایرانی و بکار بردن لغت «کترینگ» در مکالمات روزانه برای فهم مفهوم آن کافی است، به شما توصیه می‌کنیم که رستوپرو را در این مطلب همراهی کنید تا افکارتان را کمی به چالش کشیده و از زاویه‌ای غیر از تعاریف کلامی به پرسش «کترینگ چیست؟» بی‌اندیشید.

در یک تعریف لغوی و ساده، «کترینگ» نوعی از کسب و کار است که با تهیه غذا و توزیع آن به مشتریان مختلف خود درآمدزایی می‌کند. کترینگ‌ها عموما وظیفه تامین غذای سازمان‌ها، شرکت‌ها و یا مجالس گوناگون را برعهده گرفته و خرده فروشی انجام نمی‌دهند — هرچند در برخی موارد، کترینگ‌های خرد و متوسط محصولات‌ خود را به شکل عرضه مستقیم نیز به مشتریان‌ معمولی می فروشند.

ولی ما در این مقاله، علاوه بر جست‌وجوی پاسخ «کترینگ چیست؟»، به ریشه‌های ظهور این پدیده نیز اشاره کرده و ماهیت کنونی آن را در بدنه اقتصادی کشورمان بررسی خواهیم کرد. لطفا ما را همراهی کنید.

ظهور عصری جدید در بطن مفهومی باستانی

قبل از آغاز مبحث اصلی و جست‌وجوی پاسخی برای پرسش «کترینگ چیست؟»، می‌بایست نگاه کوتاهی به مفهوم غذا داشته و اهمیت آن برای انسان را بررسی کنیم. از همان بدو تولد، نوزاد انسان درست به اندازه آب و هوا، نیازمند غذا بوده و این احتیاج تا پایان عمر وی نیز ادامه خواهد یافت. در واقع نقش غذا نه تنها در بدنه اقتصادی فعلی جهان، بلکه در بطن تکامل کلیه جانداران این کره خاکی غیر قابل اغماض است. دنیایی را تصور کنید که در آن غذایی باقی نمانده و کلیه منابع قابل خوراک‌‌اش به پایان رسیده است؛ آیا دوام حیات در چنین شرایطی مقدور است؟ بدون شک حتی در صورت رستاخیز بشریت و تلاش در جهت جبران مواد غذایی در چنین حالتی، جنگ‌های احتمالی بر سر غذا موجب نابودی‌های گسترده‌ای شده و سرنوشت نسل انسان به پایان خود نزدیک خواهد شد.

پس با این اوصاف می‌بایست به خاطر داشته باشیم که غذا بخش بسیار بزرگی از تکامل و تاریخ بشریت را تشکیل داده و اهمیت اقتصادی و تجاری آن در دنیای مدرنیزه شده کنونی نیز غیر قابل انکار است. گونه ما از همان سال‌های آغازین تمدن‌های کوچک خود، مقوله غذا را بسیار جدی گرفته و همواره برای تامین آن نقشه‌ها و ترفندهای فراوانی به کار گرفته است. در واقع سیر تکامل بشر را می‌توان در نحوه تامین غذا مشاهده کرده و تفاوت چشم‌گیر شیوه‌های تهیه و توزیع غذا — نسبت به دوران‌های پیشین — را نیز در همین امر خلاصه کرد.

بیشتر...  پرسنل آشپزخانه خود را چطور انتخاب کنیم؟

اکنون دیگر خبری از دست‌فروش‌های روم باستان که غذاهای آماده می‌فروختند و گاری‌هایی که غذای سربازان را به میدان‌های نبرد حمل می‌کردند نیست؛ اما کابین‌های غذای آماده و کترینگ‌هایی که حتی همین امروز نیز غذای سربازان میدان نبرد را تأمین می‌کنند، شکل جدیدی از سنت‌های باستانی تمدن بشر را به خود گرفته و همان پیشه‌های قدیمی را در قالب‌هایی نو ادامه می‌دهند. در واقع با یک پاسخ فلسفی به پرسش «کترینگ چیست؟» می‌توان اذعان داشت که کترینگ و سایر پدیده‌های مدرن صنعت غذا، اشکال تکامل یافتهٔ شیوه‌های باستانی انسان برای تهیه و توزیع غذا هستند!

البته یقینا این تعریف، تمام جوانب پرسش «کترینگ چیست؟» را پوشش نداده و اگر به مطالعه ادامه دهید، ما نیز جست‌وجوی خود را بیشتر به سمت یافتن پاسخی جامع و کامل هدایت خواهیم کرد.

چه کسی غذاها را بسته‌بندی کرد و میلیونر شد؟!

 

البته جست‌وجوی ریشه‌های این صنعت در راستای یافتن پاسخی برای پرسش «کترینگ چیست؟»، ما را به شخصی خاص که با ایده‌ای نو کترینگ را پایه‌گذاری کرده باشد نخواهد رساند؛ ولی اولین اقدامات مدرن حوزه کترینگ غذا در عصر جدید را می‌توان در سال ۱۸۲۰ و در شهر فیلادلفیای آمریکا مشاهده کرد. طی این سال‌ها مردم سیاه‌پوست آفریقایی-آمریکایی تبار، سردمداران کترینگ‌های اولیه بوده و پایه‌های اصلی این صنعت عظیم را بنیان نهادند. البته دوران اولیه کترینگ‌هایی که توسط سیاه‌پوست‌ها اداره می‌شد، به شکل چشم‌گیری با مفهوم رستوران‌داری درهم آمیخته بود و این آفریقایی-آمریکایی‌ها، غالبا از رستوران‌های خود به عنوان محل پخش و توزیع غذا بهره می‌گرفتند.

اما دیری نپایید که بوی پول به مشام سفید پوستان طمع‌کار رسیده و آن‌ها را وارد عرصه کترینگ غذا کرد. این امر — آغاز به کار کترینگ سفید پوستان — تا اواخر سال ۱۹۳۰ میلادی دیگر چیزی برای سیاه‌پوستان سخت‌کوش باقی نگذاشت و این تجارت به شکل کلی توسط سفیدهای بی‌رحم آمریکا تصاحب شد.

البته روی کار آمدن آمریکایی‌ها برای حوزه کترینگ امر مثبتی محسوب شده و خلاقیت‌های تجاری آن‌ها (که در عرصه‌های دیگر نیز ملموس است) موجبات پیشرفت روزافزون این پدیده نوپا را فراهم کرد. در دنباله مسیر تازه شکل گرفتهٔ کترینگ، این‌بار شکوفایی چرخه‌های اقتصادی در زمینه‌های دیگری چون حمل و نقل — ریلی، دریایی، هوایی — به کمک کترینگ آمده و ظهور مشتریان بزرگی چون شرکت‌های مسافربری، درهای موفقیت را به روی این کسب و کار جوان گشود. در واقع آغاز همکاری کترینگ‌های آمریکایی با شرکت‌های بزرگ، سازمان‌های دولتی و بیزنس‌های در حال رشد آن دوران، زمینه را جهت پایه‌ریزی یک صنعت عظیم مهیا کرده و پرسش‌هایی مانند «کترینگ چیست؟» را ورد زبان‌ها کرد.

بیشتر...  تجهیزات کترینگ چیست؟ | لیست تجهیزات کیترینگ یا آشپزخانه صنعتی

کترینگ‌های امروزی؛ وفادار به اجداد دیروزی

 

اما عصر مدرنیته و مملو از ماشین‌آلات صنعتی، حمل و نقل و اسکان عمومی را نیز در بر گرفته و همان عواملی که در ابتدا موجبات پیشرفت کترینگ را فراهم کرده بودند، خود به دستاوردهای چشم‌گیر بسیاری دست یافته و کاملا متحول شدند. به عبارتی دیگر، شرکت‌های مسافربری هوایی، شرکت‌های بزرگ کشتی‌رانی و خطوط راه‌آهن در کنار هتل‌ها و بیمارستان‌هایی که توسعه یافته‌اند، مجموعه جدیدی از احتیاجات غذایی را تشکیل داده و به طبع، نسل جدیدی از کترینگ‌ها را نیز به وجود آوردند. امروزه ما شاهد کترینگ‌های زمینی، هوایی، ریلی، بیمارستانی و … هستیم و بعضا افزوده شدن موارد جدیدتری مانند کترینگ‌های غذای سالم، رژیمی و مجلسی را نیز مشاهده می‌کنیم.

فعالیت مرکزی این کترینگ‌ها تامین احتیاجات غذایی ارگان‌های مذکور بوده و در واقع همانند قراردادهای پیمانکاری، بخشی از ملزومات آن‌ها را فراهم می‌کنند. امروزه کترینگ‌ها رنگ و بوی بسیار متنوعی به خود گرفته و همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، موارد نوپایی همچون کترینگ‌های غذای سالم، رژیمی و فست‌فودی نیز به جمع کترینگ‌های کلاسیک سابق افزوده شده‌اند. حال که این ازدیاد جمعیت در جامعه کترینگ افزایش یافته و روز به روز پیچیدگی بیشتری به ماهیت پرسش «کترینگ چیست؟» می‌افزاید، می‌بایست بدانید که پسوند کترینگ‌ها در واقع نشان‌گر منوی غذایی آن‌ها بوده و این مشاغل غالبا موارد محدودی را به مشتریان‌ خود عرضه می‌کنند. مثلا در کترینگ‌های هوایی، به دلیل محدودیت‌های صنعت هوانوردی ارائه غذاهای گرم و سنگین برای کترینگ‌ها مقدور نبوده و لذا کترینگ‌های هوایی صرفا منویی متشکل از چند غذای سرد و سبک دارند.

از طرفی دیگر، محدودیت‌های حوزه پزشکی و نیازهای غذایی خاص بیماران بستری شده در بیمارستان‌ها نیز موانع زیادی را برای تأمین‌کنندگان غذا به وجود آورده و از همین رو، کترینگ‌های بیمارستانی منوهای کاملا حساب شده‌ای — بدون چربی، نمک و سایر مواد غیر مغذی — دارند. اما در بخش منو، کترینگ‌های ریلی، هتلی و مجلسی وضعیت بهتری را تجربه کرده و به دلیل عدم وجود محدودیت‌های سنگین، منوهای پر رنگ و لعاب‌تری را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. ولی به هر روی لازم به ذکر است که جست‌وجو برای یافتن پاسخ پرسش «کترینگ چیست؟»، ما را دوباره به ریشه‌های این صنعت بازگردانده و گویای وفاداری اصل مطلب به گذشتگان این حوزه است.

بیشتر...  هزینه راه اندازی فست فود چقدر است؟

آیا هنوز هم می‌پرسید کترینگ چیست؟!

در این مطلب، که تلاشی بود در جهت یافتن پاسخی جامع برای پرسش «کترینگ چیست؟»، به ماهیت کترینگ‌های امروزی پی برده و با ریشه‌های ظهور این پدیده نیز آشنا شدیم.

به شکلی ساده، می‌توان اذعان داشت که کترینگ شکل نوینی از فرآیند تهیه و توزیع غذا بوده و بخش بزرگی از احتیاجات جامعه در حوزه تامین غذا را برطرف می‌کند. کترینگ‌ها در ابتدا توسط سیاه‌پوستان آفریقایی-آمریکایی تبار به آمریکا معرفی شده و سپس از طریق سفید پوستان آمریکایی به کل جهان دست یافتند. در حال حاضر انواع گوناگونی از کترینگ‌ها وجود داشته که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 

  • کترینگ‌های هوایی (تامین غذای مسافران و خدمه هواپیما).

 

  • کترینگ‌های ریلی (تامین احتیاجات غذایی مسافران و خدمه قطارها).

 

  • کترینگ بیمارستانی (تهیه و توزیع غذای بیماران و پرسنل بیمارستان).

 

  • کترینگ مجلسی (عقد قرارداد و تامین غذا مجالس گوناگون).

 

  • کترینگ غذاهای رژیمی (تهیه و توزیع غذای رژیمی و سالم برای مصارف گوناگون).

 

  • و…

عصر امروز ما گنجایش بسیار زیادی برای این مشاغل داشته و همان‌طور که از تنوع زمینه‌های فعالیت کترینگ‌های کنونی نیز برمی‌آید، پتانسیل نوآوری و شکوفایی در این حوزه در کنار بازده و بهره‌وری بالا همچنان قابل توجه است.

 

کترینگ خودتان را افتتاح کنید!

البته راه‌اندازی یک کترینگ حرفه‌ای و طرف قرارداد شدن با سازمان‌های بزرگ امر دشواری بوده و برای عملی کردن آن، بدون شک به کمک متخصصان این حوزه نیازمند خواهید بود. اما اصلا نگران نباشید؛ چرا که رستویارتمام احتیاجات شما را در بطن فعالیت خود گنجانده و با سابقه درخشان خود در زمینه احداث، برندینگ و توسعه کترینگ‌های متعدد، آماده ارائه کلیه خدمات مورد نیاز شماست.

رستوپیار برترین مشاوران و کارشناسان صنعت غذا را کنار هم گردآورده و قادر است از اولین گام‌های آغاز یک پروژه تا واپسین لحظات راه‌اندازی، برندینگ، تبلیغات و حتی توسعه تجاری شما را یاری کند.

به خاطر داشته باشید که هیچ پروژه‌ای برای رستویار  غیر ممکن نبوده و متخصصان کارآزموده ما آماده تبدیل کردن رویاهای تجاری شما به واقعیت هستند. همین حالا با ما وارد ارتباط شده و عملی کردن پروژه‌های بزرگ و پر بازده خود را به ما بسپارید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت