آیا تا کنون از خودتان پرسیده‌اید که رستوران چیست؟ آیا تا به حال به این اندیشیده‌اید که چه کسی برای اولین بار از فروش وعده‌های غذایی کسب درآمد کرد؟ اگر پاسخ‌تان به این پرسش‌ها مثبت بوده و حتی علامت سوال‌های بیشتری را نیز در سر می‌پرورانید، رستوپرو را در این مطلب همراهی کنید تا در کنار هم با مفهوم فروش مواد غذایی و تاریخچه کسب و کارهای مبتنی بر غذا آشنا شده و دیگر هرگز نپرسیم: «رستوران چیست؟».

هر گردی گردو و هر مکانی با میز و صندلی، رستوران نیست!

اگر اهل آسان کردن کارها بوده و قبل از تحقیق برای پی بردن به ماهیت رستوران و دست و پنجه نرم کردن با پرسش «رستوران چیست؟» از یک فرهنگ لغت بهره‌گرفته باشید، مسلما با تعریف لغوی رستوران آشنایی داشته و گمان می‌کنید که می‌دانید رستوران چیست!

اما کمی صبر کنید؛ چرا که تعریف لغوی رستوران تنها بخشی سطحی از این مفهوم پیچیده را به شما ارائه کرده و هرگز پاسخی کامل برای پرسش‌‌های عمیقی چون «رستوران چیست؟» در بر نخواهد داشت. اما بگذارید به عنوان شروع — و برای آن دسته از خوانندگان که حتی با تعریف لغوی رستوران نیز آشنایی ندارند —  تعریف موجود در ویکی‌پدیا را بیان کنیم:

«غذاخوری یا رستوران (برگرفته از  واژهٔ فرانسوی وانگلیسی Restaurant) نوعی بنگاه (موسسه) است که در آن خوراک و نوشیدنی ارائه و در همان‌جا صرف می‌شود».

اما آیا این تعریف برای پاسخ به پرسش «رستوران چیست؟» کافی است؟ خیر!

گرچه کلیه تعاریف موجود در فرهنگ لغات و مطالب موجود در اینترنت با مفهوم رستوران -یا غذاخوری- هم‌خوانی داشته و آن را تحت پوشش قرار می‌دهند، ولی به دلیل پیشرفت‌های عظیم صنعت غذا و تحولات شگرف حوزه رستوران‌داری، ارائه تعریفی که رستوران را تنها در قالب یک «چهاردیواری مخصوص صرف غذا» خلاصه می‌کند امری عاقلانه و منصفانه نیست‌.

امروزه صنعت تهیه و توزیع غذا به بخش بزرگی از بدنه اقتصادی کلیه کشورهای جهان مبدل شده و رستوران‌ها به دلیل نقش استراتژیک‌شان در همین حوزه، مورد توجه بسیاری از سیاست‌گذاران و سرمایه‌گذاران بزرگ قرار گرفته‌اند. بنابراین نباید به تعاریف اجمالی رستوران اکتفا کرده و از جست‌وجو جهت یافتن پاسخ پرسش «رستوران چیست؟» به همین سادگی دست کشید!

به مطالعه این مطلب ادامه دهید تا با درک بهتر تاریخچه رستوران ها و نحوه تکامل‌شان تا به امروز، یک گام دیگر به پاسخ پرسش «رستوران چیست؟» نزدیک شویم.

بیشتر...  کترینگ یا رستوران؟ مسئله این است |مقایسه هزینه راه اندازی رستوران و کترینگ|

از تمدن چین تا انقلاب فرانسه

رد پای اولین مکان‌هایی که با فروش مواد غذایی کسب درآمد داشته‌اند را می‌توان در کلیه تمدن‌های نوپای قرون پیشین یافت. به عنوان مثال در سال‌های دوری که روستاییان از طریق فروش محصولات کشاورزی به ساکنین شهرهای بزرگ امرار معاش می‌کردند، مکان‌هایی در مسیرهای بین شهری جهت اقامت و تغذیه کشاورزان تعبیه شده بود.

این مکان‌ها در واقع نمونه‌های ابتدایی مسافرخانه‌های امروزی بوده و به کشاورزانی که در حال حمل محصولات‌شان به شهر -جهت فروش- بودند، غذا، جای خواب و محل استراحت ارائه می‌کردند.

اما یکی از قدیمی‌ترین اقدامات بشر در راستای کسب درآمد برنامه‌ریزی شده از طریق فروش غذا را می‌توان در تمدن باستانی کشور چین یافت. محققان بر این باورند که نشانه‌های فروش وعده‌های غذایی به شکلی سازمان‌یافته و حتی نزدیک به عصر امروز ما را می‌توان از اوایل قرن یازدهم در شهرهای بزرگ امپراطوری‌های سابق چین مشاهده کرد.

در واقع چینی‌ها علاوه بر قدمت فرهنگ غذایی، دارای سابقه‌ای بسیار طولانی در عرصه تهیه و توزیع غذا به شکلی سازمان‌یافته و کسب درآمد از همین طریق نیز هستند. اما این پایان ماجرا نیست و ریشه رستوران‌های امروزی بیشتر از چین، به فرانسه قرون وسطی متصل است!

پس از انقلاب فرانسه در قرن هجدهم، بسیاری از کارکنان دربار امپراطوری فرانسه ملزم به ترک مشاغل سابق خود شده و به زندگی خارج از کاخ بازگشتند. عده کثیری از این کارکنان که حال به دنبال شغلی جدید جهت امرار معاش بودند، سابقه کار در آشپزخانه امپراطوری سابق را داشته و بر آن شدند تا با همین مهارت خود کسب و کاری جدید را بنا کنند.

در واقع خروج آشپزهای سابق درباری از کاخ موجبات افتتاح اولین نمونه‌های رستوران را فراهم کرده و درآمد خوبی را نیز برای کارکنان سابق پادشاه به همراه آورد! بنابراین مردم فرانسه نیز به تدریج با مفهومی جدید که از آن با عنوان «رستوران» یاد می‌شد آشنا شده و از مهارت‌های آشپزهایی که سابقه فعالیت در کاخ پادشاهی را داشتند، کمال بهره را بردند. (ظاهرا فرانسوی‌ها از همان آغاز مفهوم رستوران‌داری، غذاهای با کیفیتی را سرو کرده‌اند!).

پس از این دوران، مفهوم رستوران، که حال پایه‌های خود را در خاک فرانسه محکم کرده بود، در بستر انقلاب‌های صنعتی قرار گرفته و با پیشرفت راه‌آهن، کشتی‌رانی و افزایش تبادل اطلاعات میان کشورها و قاره‌های جهان، به سایر نقاط دنیا نیز معرفی و با استقبالی بی‌سابقه مواجه شد.

بیشتر...  چگونه یک رستوران راه اندازی کنیم؟

 

 

ولی امروز که دیروز نیست؛ پس تعریف رستوران چیست؟

تمام وقایع گذشته و حوادثی که به اتفاق یا به عمد موجب شکل‌گیری پدیده‌ای به نام رستوران شدند را صرفا می‌توان ریشه‌های صنعتی بزرگ و پایه‌ریزی کسب و کاری پر سودتر از کلیه دوران‌های تاریخی خواند.

امروزه دیگر خبری از رستوران‌هایی که صرفا با هدف فروش بیشتر وعده‌های غذایی و کسب حداکثر سود ممکن، فعالیت‌ دارند نیست و تمام صاحبان حرفه‌ای این کسب و کار در پاسخ به پرسش‌هایی از قبیل این که «رستوران چیست؟»، تعاریفی پیچیده را ارائه‌ می‌کنند.

در حال حاضر، رستوران‌ها نه تنها به گزینه‌ای برای  تهیه غذا، بلکه به یکی از پردرآمدترین بیزنس‌های دنیا مبدل شده و تجربه‌هایی کاملا متفاوت و منحصر به فرد را به مشتریان خود عرضه می‌کنند.

رقابت امروزی میان رستوران‌ها دیگر به غذاهای ارزان و یا با کیفیت منتهی نشده و حال فاکتورهای بسیار امروزی‌تری چون دکوراسیون، کانسپت و حتی تم‌های متنوع سرو غذا به معیارهای مهم‌تری در انتخاب‌های مشتریان تبدیل شده‌اند.

امروزه در پاسخ به پرسش «رستوران چیست؟»، علاوه بر اشاره به ماهیت مبتنی بر عرضه غذا، می‌بایست فاکتورهای جدیدی چون تجربه‌‌های متنوع غذایی، رقابت‌های تجاری عظیم و برنامه‌ریزی‌هایی پیچیده برای ارائه بالاترین کیفیت ممکن به مشتریان را نیز در نظر گرفت.

ورود شما به یک رستوران در عصر مدرن، اهداف متعددی را شامل شده و دیگر آن تعریف کلیشه‌ای مبتنی بر «خرید و فروش غذا» برای پاسخ به پرسش «رستوران چیست؟» کارساز نخواهد بود.

 

رستوران‌های امروزی پسوندهای پردرآمدتری نیز دارند!

همان‌طور که به آن اشاره شد امروزه دیگر جایی برای تعاریف کلیشه‌ای در جواب به پرسش‌هایی همچون «رستوران چیست؟» وجود نداشته و علاوه بر تغییر در ماهیت عملکرد رستوران‌ها، پدید آمدن زیرشاخه‌های متعددی در این حوزه نیز به پیچیدگی آن افزوده‌ است.

در حال حاضر علاوه بر رستوران‌های کلاسیک با همان رویکردهای معمول، شاهد حضور رستوران‌های فست فود، Drive-In، ایستگاه‌های عرضه غذا، فود کورت‌ ها و … بوده و فهرست نوآوری‌های در حال شکل‌گیری در این عرصه نیز پیوسته در حال افزایش است.

مدیریت، برنامه‌ریزی و حتی احداث یک رستوران نیز در سال‌های اخیر تحولات بسیار شگرفی را تجربه کرده و اکنون پیش از آغاز مراحل اجرایی یک رستوران و حتی پس از تکمیل فرآیند ساخت، فاکتورهایی مانند کانسپت، بازاریابی، تبلیغات، دکوراسیون، بیزنس‌پلن و … نقش بسیار مهمی در میزان موفقیت کسب و کار مذکور ایفا می‌کنند.

بیشتر...  تحولی در تهیه غذا |پاسخی برای پرسش «کترینگ چیست؟»|

برخی تحقیقات طی سال‌های اخیر همچنین حاکی از رشد شگفت‌انگیز رستوران‌های فست فود بوده و این امر نیز گویای سرعت بالای پیشرفت صنعت غذا و مواد خوراکی است. به عبارتی دیگر، رشد و توسعه عرصه تهیه و توزیع غذا به گونه‌ای است که یافتن پاسخی جامع و کامل برای پرسش «رستوران چیست؟» را به امری دشوارتر از همیشه مبدل ساخته است.

 

رستوران‌های امروزی؛ مجموعه‌ای از برنامه‌ریزی‌های تجاری

قدم گذاشتن در یکی از رستوران‌های امروزی شما را با تجربه‌ای جدید و متفاوت در زمینه غذا مواجه کرده و از لحظه ورود تا خروج‌، برنامه‌هایی تجاری را روی شما اجرا خواهد کرد.

مفاهیم امروزی‌ای همچون کانسپت، طراحی دکوراسیون خارجی و داخلی، رنگ‌بندی و مفهوم انتخاب رنگ، منوهای منحصر به فرد و تم‌های غذایی متنوع، همگی چارچوبی از تلاش‌های رستوران‌های امروزی در جهت جذب و حفظ مشتریان بیشتر را تشکیل داده‌اند. بدون وجود هر یک از این اجزا، مفهوم رستوران‌داری دوباره به ریشه‌های کهن خود بازگشته و برای مشتریان نیازمند سرعت این روزها، جذابیتی در بر نخواهد داشت.

گرچه در گذشته هدف اصلی رستوران‌‌ها صرفا عرضه غذا و کسب درآمد از همین طریق بوده است، اما عرصه پر فشار رقابت میان رستوران‌های امروزی دیگر جایی برای آن تعاریف کلیشه‌ای باقی نگذاشته و مفهوم رستوران‌داری را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

اکنون مدیران هوشمند رستوران‌های مدرن، از لحظه ورود تا واپسین ثانیه‌های حضور مشتریان در فضای رستوران را به دقت تحت نظر داشته و برای کلیه مراحل آن، برنامه‌های تجاری خاصی را در نظر می‌گیرند.

شما نیز اگر قصد احداث یک رستوران را داشته و یا به فکر سرمایه‌گذاری در این حوزه تجاری هستید، می‌بایست بدانید که دیگر زمانی برای پرسش‌هایی چون «رستوران چیست؟» در عرصه داغ رقابت میان تجارت‌ها باقی نمانده و تنها راه موفقیت در این مسیر، بهره‌گیری از به‌روزترین دانش و ارائه با کیفیت‌ترین خدمات ممکن در بهترین فضاست.

دیگر داشتن مهارت در آشپزی همانند آشپزهای فرانسوی قرن هجدهم برای موفقیت در رستوران داری کافی نیست و برای داشتن یک رستوران موفق عوامل متعدد و پیچیده ای جهت بقا و موفقیت در این بازار پویا، بی رحم و وسوسه انگیز که صنعتی شدن و بهره بردن از فن آوری های جدید آنرا به شدت متحول و رقابتی کرده تاثیر گذار هستند.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت